Orkán je už za rohom. V Česku strháva strechy

10.03.2019 o 19:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Orkán Eberhard sa už prehnal viacerými oblasťami Nemecka a momentálne sa nachádza na západe Česka. V Nemecku napáchal veľké škody, počas noci dorazí aj ku nám.

Orkán je už za rohom. V Česku strháva strechy

Mimoriadne silný vietor sa už prehnal viacerými oblasťami Nemecka. Na juhozápad krajiny orkán priniesol nárazy o rýchlosti až 150 kilometrov za hodinu, vo vyšších polohách zaznamenali až 163 km/h.

V oblasti mesta Bitburg, ktoré sa nachádza neďaleko hraníc s Luxemburskom vietor strhol niekoľko striech a vyvrátil desiatky stromov. Problémy hlásia aj v Bádensko-Württemburgsku, kde vietor sfúkol strechu na železničnú trať, na ktorej poškodil trakčné vedenie.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Sledujte nás

V nemeckej spolkovej republike Severné Porýnie-Vestfálsko dnes popoludní kompletne skolabovala železničná doprava, informovala spoločnosť Deutsche Bahn. Deutsche Bahn má problémy ale aj v Dolnom Sasku, kde zastavila všetky diaľkové vlaky a najnovšie aj v Sársku.

Deutsche Bahn vyzvala cestujúcich, aby zvážili svoje cesty. Na trate totiž padajú stromy a ďalšie vlaky tak postupne rušia.

Silný vietor spôsobil veľké problémy aj v leteckej doprave. Na letisku v Dusseldorfe bolo nemožné pristáť a lety tak odkláňali, ďalšie rušili. 

Vo Frankfurte nad Mohanom museli dočasne zastaviť všetky odlety a prílety pre silný vietor, ktorý dosahoval rýchlosť až cez 100 km/h.

Orkán spôsobuje obrovské problémy už aj v Česku

Veľmi silný nárazový vietor sa už nachádza aj na západe Českej republiky. Najväčšie škody sú zatiaľ hlásené z mesta Ostrov v Karlovarskom kraji. V meste vietor strhol mohutnú strechu Finančného úradu. Tá spadla na zaparkované autá, no našťastie sa nikomu nič nestalo. Na mieste aktuálne zasahujú hasiči, ktorí sa škody snažia odstrániť. 

Zatiaľ najsilnejší vietor zaznamenali Českí meteorológovia v Aši, kde dosiahol náraz o sile 115 km/h.

Česká energetická spoločnosť ČEZ a E.ON informovala, že bez dodávok elektrickej energie sú už tisícky domácností a ďalšie stovky pomerne rýchlo pribúdajú. Vietor totiž silnie.

Silný vietor sa postupne očakáva v celom Česku a počas prvej polovice noci by mal doraziť aj na naše územie. 

Najnovšie správy