Orkán Mortimer vyčíňa. Bez elektriny sú desiatky tisíc ľudí

30.09.2019 o 09:16 - Peter Minárik
  • Článok

V našej oblasti vystrája tlaková níž Mortimer. Tá prináša silný nárazový vietor, ktorý dosahuje silu orkánu. V Česku a v Nemecku je bez dodávok elektrickej energie niekoľko desiatok tisíc ľudí. 

Orkán Mortimer vyčíňa. Bez elektriny sú desiatky tisíc ľudí

Rozsiahla tlaková níž Mortimer už úraduje v strednej Európe. Na našom území aktuálne nespôsobuje komplikácie, no to sa počas dňa môže zmeniť. Tlaková níž do Česka a Nemecka prináša vietor s nárazmi o sile orkánu.

Tisícky ľudí v Česku bez elektriny

V susednom Česku dosiahol vietor silu orkánu na Sněžke. Problémy však spôsobuje aj v nižších oblastiach. Energetici majú k dnešnému ránu bez dodávok elektrickej energie niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Príčinou porúch sú popadané vetvy a stromy na elektrických vedeniach. ČEZ eviduje celkovo takmer 30 porúch na vysokých napätiach. V stredných Čechách je bez elektriny okolo 15 000 odberných miest. Najhoršia situácia je na Kolínsku, Benešovsku, Krutnohorsku, či v okolí Prahy.

Na západe Čiech je bez elektriny ďalších 7000 domácností, v Prachaticiach 4200 a na juhu Čiech okolo 5500 domácností.

Problémy sú aj v doprave. Na niekoľkých cestách sú vyvrátené stromy alebo popadané vetvy. Tie padajú aj na železničné trate. Neprejazdná je trať napríklad medzi Prahou a Benešovom, Berounom a Rakovníkom, či medzi Pardubicami a Medlešicemi. 

Najsilnejší vietor zaznamenal ČHMÚ zatiaľ na Sněžke, kde dosiahol náraz 157 km/h. 

Problémy sú aj v Nemecku

Vietor komplikuje život aj v Nemecku. Neprejazdných je tu taktiež niekoľko tratí.

V Neinburgu narazil rýchlovlak ICE do stromu na trati. To ochromilo dopravu medzi Hannoverom a Brémami. 

Deutsche Bahn informovala že k 9:00 sú neprejazdné aj ďalšie trate a to najmä v severnom Nemecku. Vlaky nejazdia v úsekoch Hamburg - Berlín, Hamburg - Hannover, Brémy - Hannover, Hannover - Göttingen, Hannover - Wolfsburg a na trati Wolfsburg - Braunschweig - Hildesheim - Göttingen.

Najsilnejší vietor namerali v oblasti Čierneho lesa, kde vietor dosiahol náraz o sile 146 km/h. V Brockene namerali náraz vetra o sile 143 km/h a vo Fichtelbergu o sile 120 km/h.

Najnovšie správy