Ovocinári a záhradkári by sa mali mať na pozore: Dnes v noci bude na Slovensku mrznúť

18.05.2022 o 16:01 - Dominik Cenkner

Druhá májová dekáda počasím pripomína skôr apríl než máj. Zaznamenali sme už sériu búrlivých dní, ale rovnako tak aj sériu veľmi teplých dní. V noci zo stredy na štvrtok sa k tomu pridá aj mráz. Kde s ním treba počítať?

Ovocinári a záhradkári by sa mali mať na pozore: Dnes v noci bude na Slovensku mrznúť
Ilustračné foto, zdroj: Daniela Pitoňáková

Počasie u nás dnes ovplyvňuje tlaková výš, ktorá k nám zasahuje v chladnejšom vzduchu. Jej stred sa pomaly presúva z Pobaltia nad Slovensko.

Už počas štvrtka k nám začne po jej prednej strane prúdiť od západu teplý vzduch. Kým sa tak stane, budeme musieť prečkať mrazivú noc. A to doslova.

Predpoveď na noc zo stredy na štvrtok

Pri jasnej oblohe bude teplota v ešte stále chladnejšom vzduchu klesať poriadne nízko. Zväčša to bude na +7 °C až +2 °C.

V údoliach bude miestami ešte chladnejšie. A to od +2 °C do -3 °C. Aj v nížinách sa preto lokálne očakáva prízemný mráz.

Kde treba počítať s mrazmi?

Meteorológovia zo SHMÚ vydali výstrahy pred mrazmi vo vegetačnom období pre celé územie Slovenska. Najchladnejšie by malo byť na severe strednej a východnej časti našej krajiny.

Prízemný mráz sa očakáva na mnohých miestach, zdroj: iMeteo.sk
Prízemný mráz sa očakáva na mnohých miestach, zdroj: iMeteo.sk

Prízemný mráz sa však môže vyskytnúť aj na juhu východného Slovenska. Najmä ovocinári a záhradkári by mali byť v pozore. Takýto mráz síce na túto ročnú dobu nie je nezvyčajný, ale môže spôsobiť škody na úrode.

Mrazy udrú len v jednu noc

Nielen prízemné mrazy, ktoré sa vyskytnú v noci zo stredy na štvrtok, nebudú mať dlhé trvanie. Po tom, čo k nám od zajtra začne prúdiť teplý vzduch sa pomaly zdvihnú aj nočné teploty.

Na nočné kúpanie to však ešte nebude. Teploty sa počas najbližších nocí budú pohybovať na úrovni okolo +10 °C. V údoliach bude samozrejme chladnejšie.