Padajú rekordy. Aj u nás sa teploty priblížia k +20 °C

26.02.2019 o 21:38 - P.M.
Článok

V Európe dnes padali teplotné rekordy. Teploty sa dostali až k +25 °C, čo sú nezvyčajne vysoké teploty. Tie čakajú nasledujúce dni aj naše územie.

Padajú rekordy. Aj u nás sa teploty priblížia k +20 °C

Meteorologická zima sa končí na konci februára, no počasie tomu už dlho nenaznačuje. Od začiatku februára je priemerná teplota takmer v celej Európy výrazne nad hranicou dlhodobého normálu. 

Uplynulé dni prinášali rekordné teploty, ktoré vyvrcholili dnes. Teplý vzduch sa dostane aj nad naše územie a môže priniesť teploty až do +20 °C.

V Európe padajú rekordy

Utorok bol v mnohých oblastiach západnej Európy rekordne teplý. Počasie tu ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš. Tá má svoj stred nad Nemeckom a prináša stabilné počasie. Okrem toho však po jej zadnej strane prúdi do Európy teplý vzduch, ktorý sa postupne dostane aj ku nám.

Tento teplý vzduch priniesol pokorenie niekoľkých rekordov. 

Počas dnešného dňa namerali v botanickej záhrade Kew Gardens v Londýne teplotu až +21,2 °C. Ide nielen o najvyššiu februárovú teplotu, ale aj o historicky najvyššiu teplotu nameranú počas meteorologickej zimy (tá začína 1.12. a končí 28.2.).

Vysoké teploty padali aj v Nemecku. V Kaiserslauterne v Porýnii-Falcku namerali až +21,3 °C.

Teplý vzduch, ktorý prúdi do západnej Európy sa v najbližších hodinách dostane aj nad naše územie.

Vo štvrtok môže byť do +20 °C

Nasledujúce dva dni budú rekordne teplé. V stredu by maximálne teploty mali na našom území pri slnečnom počasí vystúpiť na +7 až +14 °C, no vo štvrtok bude najteplejšie. Maximálne denné teploty vystúpia na +12 až +19 °C, no nie je vylúčené, že na juhozápade môžu teploty vo štvrtok atakovať až hranicu +20 °C.

Túto hranicu celkom určite pokoria v susednom Maďarsku, v Rakúsku, ale aj v Slovinsku či v Chorvátsku. Štvrtok tak bude mimoriadne teplý.

Najnovšie správy