Piatková fujavica je už istá. Modely zvýšili pravdepodobnosť

26.02.2020 o 10:13 - Ľubomír Franko
  • Článok

V piatok zasiahne Slovensko tlaková níž Bianca. Prinesie silný nárazový vietor, no takisto aj sneženie. Modely potvrdili sneh pre viaceré oblasti, snežiť môže prechodne aj v nížinách.

Piatková fujavica je už istá. Modely zvýšili pravdepodobnosť

Počas zajtrajšieho dňa sa začne južne od Britských ostrovov prehlbovať tlaková níž, ktorej dali nemeckí meteorológovia meno Bianca. Tlaková níž sa vo štvrtok presunie cez Francúzsko a Nemecko ďalej nad Česko, kde by mala doraziť vo štvrtok večer. 

Už v noci zo štvrtku na piatok dorazí aj nad naše územie a postupne prinesie sneženie, silný nárazový vietor a miestami bude aj pršať. 

Modely zvýšili pravdepodobnosť sneženia

Prechod tlakovej níže bude sprevádzaný intenzívnym snežením. To nebude trvať dni, namiesto toho napadne veľké množstvo ťažkého snehu len v priebehu niekoľkých hodín. 

Modely po novom zvýšili pravdepodobnosť sneženia. Viac ako 2 centimetre snehu by malo napadnúť s 90% pravdepodobnosťou na väčšine územia, s výnimkou západu.

Na západe budú prvé zrážky dažďové a až keď prenikne do našej oblasti chladnejší vzduch po zadnej strane tlakovej níže, vtedy by sa tam mali vyskytnúť zrážky aj snehové. Na strednom a východnom Slovensku by malo ísť mimo nížin výlučne o sneženie, v nížinách sa prechodne môžu vyskytovať aj zrážky zmiešané. 

6-hodinové úhrny snehových zrážok v našej oblasti
6-hodinové úhrny snehových zrážok v našej oblasti

Môžeme tak usúdiť, že tlaková níž prinesie výrazné komplikácie najmä v doprave. Sneženie potvrdili viaceré modely a takisto aj silný vietor.

Celkovo by malo napadnúť v nížinách od 0 do 3 cm, v polohách nad 400 metrov do 5 cm a v polohách nad 400 metrov 10 až 20 cm. Pre lepšiu predstavu kde sa koľko snehu očakáva si pozrite mapku v galérii nižšie. 

Viac info o snežení prinesieme neskôr, keď bude situácia jasnejšia. 

Najnovšie správy