Piatok prinesie na Slovensko silnejšie búrky

10.06.2021 o 20:38 - Peter Minárik

Záver pracovného týždňa prinesie na Slovensko búrky, ktoré by mohli byť aj výraznejšieho charakteru. Počasie sa na našom území zhorší v priebehu popoludnia po relatívne teplom dni.

Slovensko čaká v priebehu piatka séria výraznejších búrok, ktoré sa budú vyskytovať na viacerých miestach nášho územia a môžu spôsobiť lokálne problémy.

Búrky k nám dorazia po relatívne teplom dni, počas ktorého budú teploty na našom území stúpať až k tropickej hranici +30 °C.

Búrky sa vytvoria v teplom a vlhkom vzduchu

Počasie na našom území je pod vplyvom tlakovej výše, ktorej stred sa nachádza nad východnou Európou a po jej zadnej strane prúdi do našej oblasti teplejší vzduch.

Súčasne sa však v našej oblasti nachádza brázda nižšieho tlaku vzduchu, ktorá v našej oblasti zabezpečuje prítomnosť vlhkého vzduchu a práve to sú vhodné podmienky pre búrky.

V teplom a vlhkom vzduchu sa  v priebehu dňa bude nad našou oblasťou vytvárať kopovitá oblačnosť z ktorej sa postupne vyformujú aj prehánky, či búrky.

Búrky sa ozvú popoludní

Piatkové dopoludnie bude na našom území ešte prevažne v znamení slnečného a teplého počasia s teplotami, ktoré sa budú šplhať k hranici +30 °C.

V priebehu popoludnia sa však začne nad našou oblasťou tvoriť kopovitá oblačnosť z ktorej sa postupne vyformujú prehánky, či dokonca búrky. Najvyššia pravdepodobnosť výskytu búrok je v oblasti severozápadného a severného Slovenska a v oblasti Gemera a Spiša.

Hlavným nebezpečným sprievodným javom piatkových búrok bude predovšetkým prívalový dážď, no ojedinele sa v jadrách búrok môže objaviť aj krupobitie. V ktorých okresoch sa očakávajú búrky si pozrite TU.