Piesok zo Sahary je nad Európou. Zajtra zhorší dohľadnosť

21.04.2019 o 08:48 - P.M.
Článok

Nad Európu už začal prúdiť prach zo Sahary. Ten sa postupne dostane aj nad naše územie, no nebude v takej silnej koncentrácii ako v niektorých iných štátoch Európy, kde aj zníži dohľadnosť.

Piesok zo Sahary je nad Európou. Zajtra zhorší dohľadnosť

Na severe Afriky aktuálne panuje mimoriadne veterné počasie. Nad Alžírskom sa totiž nachádza pomerne hlboká tlaková níž, ktorá až počas dnešnej noci postúpi smerom na sever nad Stredozemné more, kde sa ešte viac prehĺbi.

Vďaka poriadne veternému počasiu, ktoré aktuálne panuje v oblasti severnej Afriky sa v púštnych oblastiach vyskytujú piesočné búrky, pri ktorých sa vysoko do atmosféry dostáva piesok zo Sahary. Ten potom putuje v atmosfére.

Keďže prúdenie okolo tlakovej níže je proti smeru hodinových ručičiek, tak to znamená, že piesok zo Sahary prúdi smerom do Európy. 

animácia synoptickej situácie a prúdenia
animácia synoptickej situácie a prúdenia

 

Ako sa však bude tlaková níž z Afriky presúvať nad Stredozemné more, tak sa postupne bude meniť aj prúdenie v Európe. V atmosfére však zostanú tony piesku, ktoré sa tak budú pohybovať aj inými smermi.

Animácia Aténskej univerzity pekne ukazuje koncentráciu prachových častí. Najskôr sa piesok dostane nad západnú Európu a potom sa bude šíriť nad ďalšie oblasti Európy.

 

Najväčšie koncentrácie prachových častí sa očakávajú vo Francúzsku a v Taliansku. Tu môže piesok spôsobiť, že obloha sa sfarbí do hneda a dokonca môže klesnúť dohľadnosť. Nad naše územie sa prach zo Sahary dostane v utorok.