Piesok zo Sahary je po piesočnej búrke nad Slovenskom

24.02.2021 o 11:05 - Peter Minárik

Nad naše územie sa dostal piesok až z ďalekej Sahary. V týchto chvíľach sa koncentrácia prachových častíc nachádza v atmosfére v mnohých európskych štátoch.

Nad Slovensko sa dostala ďalšia zásielka saharského prachu. Ten sa do atmosféry dostal nad oblasťou Alžírska a v pondelok začal prach zo Sahary prúdiť nad západnú Európu.

Saharský prach zavial nad Európu

Saharský prach sa po tejto piesočnej búrke nad Alžírskom dostal počas včerajšieho dňa až nad Škandináviu a zaznamenali ho aj nad územím Českej republiky, či Poľska.

vrstva saharského prachu zaznamenaná na stanici SolarAOT neďaleko poľského Strzyżowa počas včerajšieho dňa
vrstva saharského prachu zaznamenaná na stanici SolarAOT neďaleko poľského Strzyżowa počas včerajšieho dňa

Dnes sa saharský prach dostal až nad Slovensko. Na satelitných záberoch vidieť, že vrstva saharského prachu sa nachádza nad mnohými časťami Európy.

Koncentrácia prachu je dosť vysoká na to, aby bola pozorovaná na satelitných snímkach. 

Takto prúdil včera prach cez Európu
Takto prúdil včera prach cez Európu

Najväčšia koncentrácia saharského prachu sa aktuálne nachádza vo výške zhruba 2 až 4 km, kde sa nachádzajú aj väčšie zrnká piesku. Nad Slovenskom tak máme opäť Afriku.

Obloha nie je modrá

Vrstvu saharského prachu tentokrát nebudete môcť pozorovať najmä na autách, ako to býva obvykle.

Chýbajú totiž zrážky, ktoré dokážu oveľa efektívnejšie naviazať prachové častice a tie spolu s kvapkami dopadajú na zem.

Prítomnosť saharského prachu môžete aktuálne pozorovať predovšetkým na sfarbení oblohy, ktorá má v diaľke bielo-žltý až hnedý nádych.