Po daždi nás zasiahnu mrazy. Pred nami sú chladné dni

16.10.2020 o 20:07 - Peter Minárik

Ku koncu týždňa sa na našom území začne počasie zlepšovať. Vlna výrazných zrážok, ktorá nás sužovala niekoľko dní definitívne ustane a konečne nás čaká oveľa príjemnejšie počasie.

Od nedeľňajšieho večera sužuje Slovensko výdatný lejak. Ten prinášajú jednotlivé oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktoré sa do našej oblasti dostávajú z oblasti Jadranu. Okolo týchto tlakových níži sa obtáča rozsiahle zrážkové pole a práve to prináša výdatné zrážky.

Zrážky naše územie potrápia do nedele. Definitívne by mali zrážky ustať počas nedeľňajšieho rána a v nasledujúcich dňoch už bude počasie oveľa príjemnejšie.

Tlaková níž, ktorá aktuálne ovplyvňuje počasie na našom území sa totiž odsunie z nášho územia smerom k severovýchodu a po jej okraji do našej oblasti prenikne chladný vzduch od severozápadu.

Súčasne sa v tomto chladnom vzduchu nad naše územie nasunie výbežok tlakovej výše. Na našom území tak zavládne konečne stabilné počasie bez zrážok. Vrátia sa však ranné hmly a nízka oblačnosť.

Od nedele sa treba pripraviť aj na chladnejšie dni. Maximálne denné teploty sa na našom území budú pohybovať od +4 do +11 °C, no oveľa chladnejšie bude vo večerných a v nočných hodinách. Ranné teploty budú klesať na +5 až -2 °C- Mrazy hrozia predovšetkým na severe územia a v dolinách a v kotlinách, no s prízemnými mrazmi treba od pondelka počítať na celom našom území.