Nenechajte si ujsť prvý superspln v tomto roku. Vidieť môžeme aj kométu

02.06.2022 o 18:30 - Veronika Salayová

Jún prinesie na nočnú oblohu zaujímavé vesmírne udalosti. Tento mesiac budeme môcť pozorovať kométu a tešiť sa môžeme aj na prvý superspln v tomto roku.

Nenechajte si ujsť prvý superspln v tomto roku. Vidieť môžeme aj kométu
Ilustračné. Foto: NASA

Júnová obloha ponúka všetkým nadšencom vesmírnych udalostí možnosť pozorovať kométu. Kométy patria k veľmi obľúbeným vesmírnym javom pre astronomických nadšencov.

Kométu C/2021 P4 bude možné vidieť pomocou amatérskeho teleskopu s priemerom 20 cm nad obzorom medzi súhvezdiami Voz a Rys. Začiatkom júna nastanú najlepšie podmienky na jeho pozorovanie. 

V týchto dňoch ju možete nájsť nevysoko nad obzorom, kedy bude kométa dosahovať najvyššiu jasnosť. Neskôr sa podmienky pre jej pozorovanie zhoršia v dôsledku uhlového priblíženia kométy k Slnku, uvádza Astro.cz.

Mesiac bude zdanlivo väčší

Tí, ktorí nevlastnia amatérske teleskopy ani ďalekohľady, sa môžu tešiť na prvý superspln v tomto roku. Ten nastane utorok 14. júna, kedy bude Mesiac zdanlivo dosahovať väčšiu veľkosť. 

Supersplny možno pozorovať v prípade, že sa Mesiac nachádza v období, keď nastáva spln v blízkosti perigea, čiže najbližšieho bodu Mesiaca k Zemi. Vtedy nastáva jav, ktorý sa nazýva supermesiac.

Nejde pritom o oficiálny astronomický názov − prvýkrát ho vytvoril astrológ Richard Nolle v roku 1979. Počas supersplnu je mesiac na oblohe približne o 7 % väčší oproti priemernej uhlovej veľkosti a približne o 15 % jasnejší.

Samotný spln Mesiaca je moment, kedy je Mesiac presne na opačnej strane voči Slnku, čo nastane utorok 14. júna o 13.52 hod.

Pozorovať ho bude možné počas pondelkovej a utorkovej noci.