Počasie chystá zmenu. Slovensko v noci zasiahnu búrky a neskôr aj výdatný dážď

04.07.2022 o 12:42 - Peter Minárik

Počasie na Slovensku chystá zásadnú zmenu, ktorá poteší asi každého. Nielenže sa na našom území už v nadchádzajúcich hodinách ochladí, ale dorazí aj toľko podstatná vlaha. 

Počasie chystá zmenu. Slovensko v noci zasiahnu búrky a neskôr aj výdatný dážď

V nadchádzajúcich hodinách sa charakter počasia na našom území dosť zásadne zmení. Vlnu horúčav vystriedajú búrky, dážď a ochladenie. Počasie sa začne meniť už v noci a zmena čaká celé územie Slovenska.

Najskôr prídu búrky

Počasie v našej oblasti dnes začne ovplyvňovať studený front. Ten sa dostane v priebehu nočných hodín až nad naše územie, kde sa zvlní. To bude znamenať to, že pohyb frontu sa nad našim územím zastaví a na ňom budú vznikať pomerne výrazné zrážky.

Studený front sa už teraz nachádza nad alpskou oblasťou, Českom a nad Rakúskom, kde sa začínajú vytvárať prvé zrážky a búrky. Ako vidieť na animácii, tak vlna zrážok sa po západe Slnka bude presúvať ďalej smerom na východ nad Slovensko.

V priebehu dnešného dňa sa začnú v alpskej oblasti vytvárať pomerne výrazné búrky. Meteorologická služba Estofex vydala varovanie 2. stupňa. Búrky tu totiž budú prinášať výdatné zrážky a aj väčšie krúpy.

zdroj: Estofex
zdroj: Estofex

Búrky by sa v priebehu nočných hodín mali presúvať z Rakúska a Maďarska smerom nad naše územie. Očakáva sa, že prvé búrky sa na západe nášho územia objavia vo večerných hodinách. Bude ich sprevádzať zosilňovanie vetra, ktorý môže v nárazoch presahovať rýchlosť až 20 m/s.

Búrky prejdú do výraznejšieho dažďa

V nočných hodinách a v priebehu zajtrajšieho rána sa bude zrážkové pole nasúvať nad ďalšie oblasti nášho územia. Počas utorka bude zrážkové pole zotrvávať nad veľkou časťou severozápadného Slovenska.

V priebehu utorka tak v severozápadnej polovici Slovenska, teda na západe a severozápade treba počítať s výdatnejším dažďom, ktorý by v ideálnom prípade mohol priniesť až niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Akumulovaný úhrn zrážok do stredy, zdroj: iMeteo
Akumulovaný úhrn zrážok do stredy, zdroj: iMeteo

Na zvyšku územia zatiaľ pršať nebude, ale to sa zmení v utorok večer a v noci na stredu, kedy sa búrky a zrážky dostanú aj nad ďalšie časti Slovenska. Zrážok sa tak dočká aj stred a východ Slovenska. Najmenej zrážok by malo spadnúť na juhu.

Výrazné bude ochladenie

Za studeným frontom k nám bude prúdiť chladnejší vzduch od severozápadu. Treba sa pripraviť na to, že tropické teploty odídu a čakajú nás miestami až podpriemerné teploty.

V utorok sa maximá vo východnej polovici Slovenska budú pohybovať ešte od +24 do +30 °C, no v severozápadnej polovici Slovenska to pri daždi bude len od +17 do +24 °C. V stredu by sa malo ochladiť už na celom území Slovenska.