Polárny vír sa rozpadol. Čakajú nás mimoriadne mrazivé dni

11.01.2021 o 22:52 - Peter Minárik
  • Článok

Polárny vír, ktorý sa nachádza vo výške 10 až 50 km nad zemou skolaboval. Vďaka tomu zažijeme príchod mimoriadne zimného počasia.

Polárny vír sa rozpadol. Čakajú nás mimoriadne mrazivé dni

Vyhliadky na nasledujúce dni naznačujú, že nás čaká veľmi mrazivé počasie, ktoré môže priniesť veľmi nízke teploty. Tie by v nočných hodinách mohli klesať aj k -25 °C.

Ani počas dňa sa neoteplí a čakajú nás mrazivé dni, pri ktorých v niektorých oblastiach nevystúpi maximálna denná teplota nad hranicu -5°C. Takéto nízke teploty k nám prinesie veľmi studený vzduch, ktorý sa prepadne do oblasti Európy a súvisí s narušeným polárnym vortexom.

Polárny vortex môžeme laicky označiť ako vietor vo veľmi vysokých výškach atmosféry. Tento vietor prúdi okolo rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa v zimnom období nachádza nad Arktídou. Smer prúdenia je tak od západu, smerom k východu.

bežný stav polárneho vortexu, ktorý sa očakáva aj na konci januára
bežný stav polárneho vortexu, ktorý sa očakáva aj na konci januára

Pomerne stabilné prúdenie okolo riadiacej tlakovej níže so stredom nad Severným pólom sa v týchto dňoch nevyskytuje. Polárny vortex sa totiž rozpadol.

Rozpad spôsobil, že studený vzduch z Arktídy má voľnú cestu napríklad aj do Európy.

aktuálny stav polárneho vortexu
aktuálny stav polárneho vortexu

Studený vzduch už pociťujeme

Rozpadnutý polárny vortex v našej oblasti už evidujeme. Môže za aktuálne chladné počasie, ktoré panuje na našom území, no v nasledujúcich dňoch bude ešte chladnejšie.

V priebehu víkendu sa do našej oblasti dostane studený vzduch, pôvodom zo Sibíri, ktorý prinesie celodenné mrazy a veľmi extrémne nočné teploty.

Tie by aj v nižších polohách na severe, napríklad v Žiline mohli klesať cez víkend pod -20 °C. V Bratislave by malo byť okolo -10 °C. Neoteplí sa ani cez deň. Na celom území sa očakávajú celodenné mrazy. Vývoj deň po dni nájdete TU.

Najnovšie správy