POZOR: Biela sobota bude biela. Na Slovensku napadne aj 15 cm snehu

02.04.2021 o 14:00 - Peter Minárik
  • Článok

Slovensko čaká sneženie a to rovno na Bielu sobotu. Počasie sa totiž dostane do chladného, severného prúdenia, ktoré k nám prinesie početné zrážky. Tie budú na severe prevažne vo forme snehu.

POZOR: Biela sobota bude biela. Na Slovensku napadne aj 15 cm snehu

Presun na sviatky sa niesol v znamení teplého, letného počasia, ktoré na naše územie prinieslo nezvyčajne vysoké teploty, ktoré sa dostali až na neuveriteľných +26 °C. Po takýchto teplotách však môžete nasledujúce hodiny len snívať. Výrazne sa ochladí.

Už počas včerajšieho dňa začal cez naše územie postupovať studený front. Pred ním sa ešte tvorili búrky, ktoré zasiahli najmä východné a severné Slovensko, kde udreli tisícky bleskov. Za týmto studeným frontom k nám od severu začal zatekať chladný vzduch, ktorého príliv sa ešte zvýrazní.

Ochladí sa ešte viac

Počas nasledujúcej noci bude cez naše územie postupovať ďalší studený front, ktorý sa postará o ďalšie ochladenie na našom území.

Prepadne sa k nám chladná vzduchová hmota od severu, ktorá bude mať pôvod v Arktíde a čerpať bude vlhkosť nad Baltským morom.

Vďaka tomu sa na Bielu sobotu budú na Slovensku vyskytovať veľmi početné prehánky, ktoré však na severe budú prevažne vo forme snehu.

Maximálne teploty sa budú pohybovať od +8 do +13 °C, ale na severe len od +3 do +8 °C.

Čakajte sneženie

Početné prehánky budú v priebehu zajtrajšieho dňa nad naše územie postupovať od severu smerom k juhu, pričom na severe sa môže jednať aj o výraznejšie zrážky. Tie budú v polohách nad 500 m n.m. vo forme snehu.

Sneženie môže byť lokálne aj výraznejšie a v severných okresoch by mohlo do nedele napadnúť ojedinele 10 až 15 cm nového snehu.

Biela sobota tak na Slovensko prinesie skutočne biele počasie. Na cestách severného Slovenska si tak dávajte veľký pozor. Mapu očakávanej výšky nového snehu nájdete pod článkom.

Najnovšie správy