Pozrite si, ako piesok prúdi nad Európu. U nás ho čakajte v utorok

21.04.2019 o 19:23 - Peter Minárik
  • Článok

Nad západnou Európou už evidujú vysoké koncentrácie prachu v atmosfére. Piesok sa dostane aj na naše územie. Jeho najsilnejšia koncentrácia by na našom území mala byť v noci z utorka na stredu.

Pozrite si, ako piesok prúdi nad Európu. U nás ho čakajte v utorok

Saharský piesok už začína prúdiť nad Európu. Nad Saharou výrazne fúka a dnes večer by malo byť v oblasti Sahary mimoriadne veterno. Vďaka tomu sa do atmosféry dostanú tony piesku. 

Tie sa už teraz dostávajú do atmosféry a prúdia cez Stredozemné more nad Španielsko a Francúzsko. Ďalšia masa piesku bude prúdiť v pondelok z Líbie cez Taliansko, Balkán, Alpy až do našej oblasti.

Mimoriadne vysoké koncentrácie prachových časti v atmosfére sa v pondelok očakávajú najmä na Sardínii, na Sicílii, v oblasti Pyrenejí a vo Francúzsku. Koncentrácie budú vyššie ako 6000 mgr/m2. 

koncentrácie prachu v atmosfére v pondelok
koncentrácie prachu v atmosfére v pondelok

Takáto vysoká koncentrácia zahalí oblohu do oranžového až hnedkastého nádychu a poklesnúť môže aj dohľadnosť.

V pondelok večer dôjde na Sahare k vymršteniu ďalšej veľkej masy piesku. Udeje sa tak v oblasti Alžírska a tentokrát bude piesok postupovať východnejšie. 

Vo vysokých koncentráciach ho v utorok zaznamenajú v Taliansku, v Alpách, či na Balkáne. Stále budú vysoké koncentrácie vo Francúzsku a cez Lamanšský prieliv sa piesok dostane nad Britské ostrovy.

Koncentrácie prachových častí v atmosfére v utorok
Koncentrácie prachových častí v atmosfére v utorok

 

Prítomnosť prachových častíc v atmosfére budeme na našom území badať už v utorok. To začne aj pršať, a tak dažďové kvapky naviažu tieto prachové častice, ktoré potom budú padať na zem a zašpinia naše autá, či parapetné dosky. 

Najsilnejšia koncentrácia prachových častí sa očakáva v noci z utorka na stredu, kedy koncentrácia dosiahne až viac ako 2500 mgr/m2.

V stredu a vo štvrtok bude koncentrácia prachových častí menšia, no vo štvrtok večer príde ďalšia vlna. 

Prúdenie piesku v atmosfére vidieť aj na aktuálnych družicových snímkach, ktoré nájdete v galérii.

Najnovšie správy