,,Prachový diabol,,- malé tornádo, ktoré môže vzniknúť kdekoľvek

Článok
S výrazom ,,prachový diabol,, sa na našom portáli stretávajú skalní návštevníci pomerne často. Ide o jav podobný tornádu, ktorý sa môže objaviť všade.
Prachové víry alebo ak chcete v anglickom pojme ,,dust devil,, môžu v súčasnom ročnom období vzniknúť prakticky kdekoľvek. Jedná sa o vzdušný vír, ktorý vzniká nad prehriatou časťou zemského povrchu. V našich končinách tento jav môžeme pozorovať počas horúcich letných dní najmä nad prehriatym asfaltom, betónom, respektívne nad polom po žatve.  V drvivej väčšine sú tieto vzdušné víry pomerne neškodné. Môžu sa však vyskytnúť ojedinele aj silnejšie víry, ktoré majú silu podobnú malému tornádu.

Podobný prachový vír pozorovali v uplynulom týždni nad talianskou plážou v Montesilváne. Počas jasnej oblohy sa vytvoril zaujímavý ,,prachový diabol,, ktorý zdvihol ľahšie predmety a zničil zopár plážových dáždnikov. Vážnejšie škody nespôsobil:

Prachový diabol - ,,dust devil,, sú veľmi fascinujúce javy, ktoré sú typické predovšetkým pre púštne oblasti našej planéty. Ich tvar je podobný tornádu, avšak rozmery sú oveľa menšie a výška kužeľa siaha zväčšia do výšky len 300 až 500 metrov. Jav je teda zvláštny predovšetkým tým, že ho nespôsobuje žiadna búrka ako to býva v prípade tornáda, a tak nie je pripojený k žiadnej základni oblakov.
Jeho tvorba je zapríčinený silným zohrievaním pôdy. Prehriaty vzduch, ktorý je menej hustý, následne stúpa smerom nahor, zatiaľ čo okolité masy vzduchu sú pomerne chladné. Tento kontrast vzduchových hmôt spôsobuje tento jav. Pokiaľ ,,prachový diabol,, dorazí nad chladnejšiu časť zemskej pôdy, napr nad trávnik, tak má tendenciu rýchlo zanikať.

,,Prachoví diabli,, sa vyskytujú predovšetkým vo veľkých púštnych oblastiach v Jordánsku, v Sýrii, v Iraku, v Saudskej Arábii alebo v Kuvajte. Vyskytnúť sa však môže prakticky kdekoľvek. Mimo našej planéty sa vyskytujú najmä na Marse.

Zväčšia tento jav nespôsobuje žiadne škody, no nájdu sa aj výnimky. Napríklad 12.septembra roku 2000 silný ,,prachový diabol,, zasiahol výstavisko v meste Flagstaff v Arizone. Vietor dosahoval rýchlosť až okolo 120 km/h, čo sa dá charakterizovať intenzite tornáda o sile F0. Vietor strhol niekoľko striech a poškodil množstvo stromov.
V tomto prípade tak išlo o pomerne mohutnú silu, ktorú ,,prachový diabol,, mal. Ten sa mimochodom vyskytol minulý mesiac aj u našich susedov na Opavsku. Vznikol nad polom a na blízkom družstve poškodil dva smreky a strhol strešnú krytinu.
img