Pred nami sú najchladnejšie hodiny tejto zimy. V noci bude do -27 °C

12.02.2021 o 16:38 - Peter Minárik
  • Článok

Do našej oblasti zateká od severu veľmi chladná, pôvodom arktická vzduchová hmota, ktorá v nadchádzajúcich hodinách prinesie najmrazivejšie počasie uplynulej zimy.

Pred nami sú najchladnejšie hodiny tejto zimy. V noci bude do -27 °C

Slovensko zažíva mimoriadne chladné počasie a to vďaka prílivu veľmi studeného vzduchu, ktorý má pôvod v oblasti Arktídy. Tento vzduch k nám prúdi medzi tlakovou nížou so stredom nad východnou Európu a tlakovou výšou so stredom nad Severným morom.

Vzduchová hmota, ktorá nad naše územie prúdi dosahuje v hladine 850 hPa, ktorá reprezentuje nadmorskú výšku zhruba 1500 m n.m. teplotu -25 °C.

Práve v týchto chvíľach sa nad našim územím nachádza tá najchladnejšia vzduchová hmota, čo badať aj na teplotách v uplynulých hodinách.

Uplynulú noc bolo najchladnejšie na Lomnickom štíte, kde namerali -28,5 °C. Spomedzi nižších polôh bolo najchladnejšie v Hajnáčke pri Rimavskej Sobote, kde SHMÚ nameral -24,4 °C.

V takmer všetkých mestách bola teplota pod -10 °C. V Košiciach namerali -15 °C a v Prešove -17 °C.

Ani počas dnešného dňa nie je príliš teplo. Na celom území sú teploty pod nulou, pričom najteplejšie je v Hurbanove, kde sú -3 °C.

Veľmi chladno bude na našom území počas nasledujúcej noci. Teploty totiž budú klesať na -10 až -19 °C, ale v údoliach a v dolinách môže byť od -20 až do -27 °C.

Veľmi chladno bude aj nasledujúce dni a mrazov sa tak skoro na našom území nezbavíme. Vývoj na nasledujúce dni si pozrite TU.

Najnovšie správy