Pred nami sú zrejme najchladnejšie dni zimy. Zmena príde cez víkend

18.03.2020 o 21:34 - Peter Minárik
  • Článok

Zatiaľ čo si aktuálne na väčšine nášho územia vychutnávame slnečné a pomerne teplé dni, tak už sa črtá zásadná zmena. Cez víkend by sa malo tak výrazne ochladiť, že nás čakajú zrejme najchladnejšie dni za uplynulý polrok. 

Pred nami sú zrejme najchladnejšie dni zimy. Zmena príde cez víkend

V týchto dňoch na našom území panuje nadpriemerne teplé počasie. Prúdi k nám totiž teplý vzduch, ktorý pri slnečnom počasí dvíha teploty na poriadne vysoké hodnoty. Dnešné teploty sa šplhali až k hranici +20 °C a to nie je všetko. Nasledujúce dva dni môže byť ešte teplejšie.

Počasie sa však začne meniť už počas víkendu a to pomerne zásadne. V sobotu cez naše územie postúpi studený front, ktorý prinesie zrážky. Tie budú prevažne kvapalné, vo vyšších polohách a na severe postupne aj v nižších polohách sa bude jednať o zrážky snehové. 

Následne sa k nám za týmto studeným frontom začne od severovýchodu prepadávať veľmi chladný vzduch a to konkrétne po okraji tlakovej výše, ktorá sa z Atlantiku bude nasúvať nad Škandináviu a studený vzduch sa k nám prepadne od severovýchodu z Ruska.

Prepad studeného vzduchu bude výrazný a zatiaľ čo v sobotu bude ešte teplota v hladine 850 hPa, čo je približne 1500 m n.m. dosahovať až +5 °C, tak v nedeľu už pod -10 °C. Ochladí sa tak v niektorých oblastiach aj o 15 °C. Prepad teploty vidieť aj na ansámbly numerického modelu GFS.

vývoj teploty v hladine 850 hPa
vývoj teploty v hladine 850 hPa

Prílev chladného vzduchu sa samozrejme odrazí aj na denných teplotách. Zatiaľ čo v piatok sa maximálne denné teploty budú na našom území pohybovať od +14 do +20 °C a v najteplejších oblastiach Slovenska aj cez +20 °C, tak v sobotu bude už len od +1 °C na severe po +11 °C v najteplejších oblastiach Slovenska.

V nedeľu bude ešte chladnejšie. Denné teploty sa budú pohybovať od 0 do +8 °C a v pondelok sa na severe očakáva aj celodenný mráz. Teploty sa budú pohybovať od -1 do +5 °C.

Prepadnú sa aj nočné teploty. Treba totiž poznamenať dôležitý fakt a to, že budeme pod vplyvom tlakovej výše okolo ktorej k nám bude prúdiť studený a suchý vzduch. Ten tak neprinesie vlhkosť a zrážky. Sneženie sa tak neočakáva.

Vďaka chladnému a suchému vzduchu a počas nočného vyjasňovania budú teploty na celom našom území klesať pod bod mrazu a v dolinách a v kotlinách môžu teploty poklesnúť aj pod -15 °C. 

Pred nami sú tak najchladnejšie dni za uplynulý polrok. V hladine 850 hPa sa očakávajú najnižšie teploty a najnižšie teploty môžeme namerať aj vo výške 2 metrov, najmä na severe.

V aktuálnej situácii v súvislosti s koronavírusom treba pri tomto poznamenať ešte jeden dôležitý fakt. Vírus sa práve v takomto chladnom a suchom vzduchu, ktorý k nám bude prúdiť nasledujúce dni veľmi dobre šíri a dlhšie sa udržiava vo vzduchu. To by mohlo znamenať aj zvýšenie počtu nakazených.

Viac o detailnom vývoji počasia na nasledujúce dni sa dozviete TU.

Najnovšie správy