Pred nami sú zrejme najchladnejšie noci tejto zimy. Teploty klesnú k -23 °C

23.01.2022 o 19:10 - Dominik Cenkner

Január patrí poväčšine k najchladnejším mesiacom v roku. Aj nasledujúce noci tomu budú dôkazom, nakoľko teploty budú klesať poriadne hlboko.

Pred nami sú zrejme najchladnejšie noci tejto zimy. Teploty klesnú k -23 °C
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Skôr, ako sa pozrieme na najbližšie noci, ktoré sú pred nami, pripomeňme si situáciu z noci zo soboty na nedeľu 23. januára. Takmer na celom Slovensko mrzlo, zväčša do -5 °C.

K väčšiemu poklesu teplôt bránila oblačnosť, ktorá sa vyskytovala na väčšine územia. Výnimkou bol len juh stredného Slovenska.

Práve v závetrí Tatier ostala aj počas noci malá oblačnosť. V kombinácii so slabým vetrom nastali vhodné podmienky pre radiačné ochladzovanie.

Jednou z oblastí, kde bolo uplynulú noc najchladnejšie, tak bola tá v okolí Dobšinskej ľadovej jaskyne. Teplota tam klesla k -21 °C.

Mrazivo bude aj v ďalších dňoch

Chladné budu aj nasledujúce dve noci. V chladnom vzduchu sa bude v nasledujúcich hodinách do našej oblasti od západu presúvať stred tlakovej výše.

V priebehu dnešného poludnia bol jej stred nad Beneluxom. Postupne sa však presunie tak do našej oblasti, ako aj, z časti, nad východnú Európu.

Synoptická situácia v Európe v nedeľu 23. januára o 11:00 h, zdroj: shmu.sk
Synoptická situácia v Európe v nedeľu 23. januára o 11:00 h, zdroj: shmu.sk

V utorok by sa jej stred mal presunúť viac na juh. U nás začne počasie ovplyvňovať frontálny systém zo severu.

Teploty klesnú k -23 °C

Na našom území dôjde k zoslabnutiu vetra a zmenší sa aj oblačnosť. To budú ideálne podmienky k výraznejšiemu poklesu teplôt. Dopomôže tomu aj snehová pokrývka, ktorá sa nachádza na viacerých miestach.

Už dnes v noci, na pondelok 24. januára, sa môže v horských dolinách ochladí až k približne -21 °C. Ešte chladnejšie by potom malo byť v noci z pondelka na utorok 25. januára.

Teploty v noci z 24. na 25. januára, zdroj: shmu.sk
Teploty v noci z 24. na 25. januára, zdroj: shmu.sk

Teploty by vtedy mohli klesnúť až k -23 °C. Ak by sa tak stalo, išlo by o najchladnejšiu noc tejto zimy.