Prichádza najdlhší deň v roku. Kedy nastane letný slnovrat?

17.06.2021 o 19:00 - Veronika Salayová

O pár dní nás čaká letný slnovrat, ktorý sa vyznačuje najdlhším dňom v roku na severnej pologuli. Týmto dátumom sa oficiálne začína astronomické leto. 

Prichádza najdlhší deň v roku. Kedy nastane letný slnovrat?
Ilustračné. Foto: unsplash

Kým meteorologické leto začalo 1. júna, astronomické leto začína už o pár dní. V pondelok 21. júna nás čaká oficiálne prvý letný deň, pričom v tento deň nastáva letný slnovrat.

Letný slnovrat teda nastane 21. júna presne o 5.32 hod. Severný pól Zeme je v tento okamih maximálne naklonený k Slnku, ktorého svit dopadá kolmo na obratník Raka. Je to prvý deň leta na severnej pologuli a prvý deň zimy na južnej pologuli.

Čím ideme severnejšie od rovníka, tým je čas slnečného svitu dlhší, na južnej pologuli je to naopak. 

Zdroj: timeanddate.com
Zdroj: timeanddate.com

Za severnou polárnou kružnicou nastáva jav, ktorý sa nazýva polárny deň – slnko tu vôbec nezapadá. Presne na severnej polárnej kružnici nastáva polárny deň len raz do roka, a to v čase letného slnovratu.

Deň na Slovensku bude dlhý viac ako 16 hodín

V pondelok nastane teda najdlhší deň v roku 2021. V Bratislave napríklad slnko v tento deň vyjde o 4.50 hod. a zapadne o 20.55 hod., teda deň bude dlhý 16 hodín a 5 minút. 

V Košiciach v pondelok nastane východ slnka o 4.31 hod. a západ o 20.39 hod. Deň v Košiciach bude mať 16 hodín a 8 minút. 

Júnový slnovrat inšpiroval v priebehu storočí nespočetné množstvo festivalov, letných osláv a náboženských sviatkov. Jedným z najstarších dôkazov o dôležitosti letného slnovratu vo svete je Stonehenge v Anglicku.

Ide o megalitickú stavba, ktorá označuje okamih letného slnovratu. Každý rok sa v Stonehengi konajú veľké oslavy slnovratu.