Prichádzajú výdatné zrážky. Na severe napadne aj 30 cm snehu

22.12.2019 o 14:36 - P.M.
  • Článok

Už o pár hodín začne na našom území opäť poriadne pršať a dážď ustane až na Štedrý deň. Zatiaľ čo na mnohých miestach bude pršať, tak od vyšších polôh bude snežiť a sneženie môže priniesť až do 30 cm čerstvého snehu.

Prichádzajú výdatné zrážky. Na severe napadne aj 30 cm snehu

Nad naše územie mieria ďalšie výdatné zrážky, ktoré súvisia s presúvajúcou sa tlakovou nížou, ktorá postupuje z Balkánu, cez Maďarsko nad Rumunsko. S touto tlakovou nížou súvisí výrazné zrážkové pole, ktoré už čoskoro prinesie výdatné zrážky.

Tie sa očakávajú na celom našom území a priniesť by mohli 20 až 40 mm zrážok. Výraznejšie zrážkové úhrny sa očakávajú v oblasti hôr.

Očakávané zrážkové úhrny
Očakávané zrážkové úhrny

Súčasne k nám po okraji tejto tlakovej níže začne prenikať od severozápadu chladnejší vzduch, v dôsledku ktorého začne klesať hranica sneženia. Zatiaľ čo v nižších polohách bude pršať, tak na horách bude snežiť a to predovšetkým v oblasti severného Slovenska.

Očakávaná výška nového snehu
Očakávaná výška nového snehu

Hranica sneženia začne postupne klesať v priebehu nasledujúcej noci, pričom počas pondelka sa hranica sneženia zníži až na 600 až 700 m n.m. Nad touto hranicou sa tak začne vytvárať celkom slušná snehová pokrývka. Podľa aktuálnych prognóz by sneženie malo pokračovať až do štedrovečerného večera a pripadnúť by mohlo 15 až 30 cm čerstvého snehu.

Isté je tak to, že hory a severné oblasti nášho územia zažijú zasnežený Štedrý večer, zatiaľ čo v nižších polohách bude mokro.

V nasledujúcich dňoch, teda počas Vianoc by sa malo naďalej ochladzovať a severné Slovensko môže očakávať v chladnejšom, no vlhšom severozápadnom prúdení ďalšie snehové zrážky.

Viac o situácii vo Vašom okrese nájdete TU.

Najnovšie správy