Príde zima. Za deň sa ochladí o viac ako 10 °C. Pocitovo bude -20 °C

08.02.2021 o 21:00 - Peter Minárik
  • Článok

Milovníci zimného počasia sa môžu tešiť na výraznú zmenu v charaktere počasia. Uprostred týždňa sa zo dňa na deň prudko ochladí a pocit chladu zvýrazní silný vietor. Bude tak mimoriadne mrazivo.

Príde zima. Za deň sa ochladí o viac ako 10 °C. Pocitovo bude -20 °C

Na Slovensko mieri pravá ruská zima. Uprostred týždňa sa totiž charakter počasia výrazne zmení, nakoľko k nám začne prenikať veľmi studený, pôvodom sibírsky vzduch a okrem toho sa veľmi výrazne rozfúka, čo ešte viac zníži pocitové teploty.

Na zmenu sa treba pripraviť v priebehu stredy. To cez naše územie bude postupovať ďalšia tlaková níž z oblasti Jadranu, ktorá na naše územie prinesie veľmi veľa zrážok.

Postupne sa však začne do našej oblasti od severu prepadať studený vzduch, a tak sa zrážky na severe územia začnú postupne meniť na snehové. Na severe a východe bude snežiť aj počas štvrtka, kedy na celom území pocítime už sibírsku zmenu.

Prenikať k nám totiž začne studený vzduch medzi tlakovou nížou so stredom nad Ukrajinou a tlakovou výšou so stredom nad Škandináviou.

V priebehu štvrtka očakávajte prudký pokles teplôt. Zatiaľ čo v stredu sa ešte denné teploty budú na celom našom území pohybovať od +1 do +8 °C, tak vo štvrtok sa budú pohybovať už od  -10 do -2 °C.

teploty počas stredy
teploty počas stredy
teploty počas štvrtka
teploty počas štvrtka

Ochladenie teda bude veľmi výrazné a v priebehu 24 hodín sa maximálne denné teploty na Slovensku prepadnú o 3 až 12 °C. Najvýraznejšie sa teploty prepadnú na severe a západe, naopak najnižší prepad bude na juhu stredného Slovenska a to z dôvodu, že tu sa studený vzduch naplno prejaví až v piatok.

porovnanie štvrtkových teplôt oproti stredajším
porovnanie štvrtkových teplôt oproti stredajším

Teploty vo štvrtok budú nízke a na celom našom území treba rátať s celodenným mrazom. Na pocit však bude ešte chladnejšie.

Výrazný tlakový gradient totiž zapríčiní zosilnenie severozápadného vetra, ktorý bude v nárazoch dosahovať rýchlosť 50 až 75 km/h.

Na pocit tak bude ešte chladnejšie a pocitové teploty sa vo štvrtok budú pohybovať od -17 až -20 °C na severe po -12 až -15 °C na západe a na juhu.

očakávaná pocitová teplota
očakávaná pocitová teplota

Od štvrtka nás tak čaká príchod poriadne mrazivého počasia, no vzduch, ktorý k nám bude prúdiť bude suchý. Neprinesie tak výraznejšie zrážkové úhrny. 

Pred nami je tak suchšie a veľmi mrazivé počasie, ktoré sa udrží minimálne týždeň. Vyhliadky naznačujú, že by sa mohlo otepliť až v polovici februára, ale toto nie je rozhodne zatiaľ isté. Vývoj deň po dni si pozrite TU.

Najnovšie správy