Prognóza meteorológov: Aká bude jeseň 2020 v Európe?

27.08.2020 o 18:21 - Veronika Salayová
  • Článok

Americkí meteorológovia prišli s prognózou na jeseň 2020. Aká jeseň teda čaká Slovákov na základe ich predpovede?

Prognóza meteorológov: Aká bude jeseň 2020 v Európe?
Prognóza na jeseň 2020. Zdroj: AccuWeather

Meteorológovia zo spoločnosti AccuWeather prišli prognózou na tohtoročnú jeseň. Podľa meteorológa Tylera Roysa jeseň 2020 v Európe výrazne ovplyvnia tropické cyklóny v Atlantiku, a to od ľahkého vetra až po víchrice alebo od slabých búrok po rozsiahle záplavy.

Meteorológ Alan Reppert dodal, že tieto systémy môžu priniesť zrážky do oblastí Španielska, Portugalska a Francúzska, kde nedostatok vlahy v lete spôsobil v niektorých regiónoch extrémne sucho. 

Roys ďalej očakáva, že v prvej polovici jesene sa Európou preženú silné víchrice, a to najmä v severozápadnej Európe (Britské ostrovy, Nórsko, sever Francúzska a sever Nemecka). V druhej polovici jesene by malo byť veternejšie skôr v južnejších častiach Európy.

Prechod z leta na jeseň nebude pre mnohých Európanov jednoznačný, pretože aj v septembri sa budú udržiavať vyššie teploty, a to v západnej a strednej Európe, vrátane Slovenska. 

Meteorológ zároveň dodal, že aj keď teplo v prvej polovici jesene bude pretrvávať, to však neznamená, že bude úplne bez výdatných zrážok, takže jeseň bude teplá, no daždivá zároveň. Napríklad Írsko a Spojené kráľovstvo by mohli mať nadpriemerné teploty aj nadpriemerné zrážky na jeseň tohto roku.

Čo sa týka strednej a juhovýchodnej Európy, zmenu v počasí vidia meteorológovia v polovici jesene, kedy by sa mal charakter počasia zmeniť a výrazne sa ochladí.  Zároveň však očakávajú dostatok zrážok, čo môže viesť aj k skoršiemu sneženiu v niektorých oblastiach. Lyžiarska sezóny by tak podľa nich mohla začať o čosi skôr. 

Najnovšie správy