Pršať prestane až dnes večer. Hladiny ešte stúpnu

14.10.2020 o 09:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Uplynulé dni sa na Slovensku nesú v znamení výdatných a neutíchajúcich zrážok. Pršať prestane už dnes večer. 

Pršať prestane až dnes večer. Hladiny ešte stúpnu
Považská Bystrica. Foto: Peter Mruškovič/FB skupina iMeteo

V predchádzajúcich dňoch sme na našom území nemali núdzu o dážď. Početné zrážky prináša na naše územie tlaková níž, ktorá sa presúva cez naše územie smerom nad Poľsko. 

Dobrou správou je, že pršať prestane už dnes večer. Dážď začne postupne slabnúť vo večerných hodinách od juhu. Dovtedy na naše územie tlaková níž ešte v priebehu dňa prinesie nemalé úhrny zrážok.

Za dnešný deň by malo ešte spadnúť od 20 do 40 mm zrážok, a to predovšetkým na severozápade a na strednom Slovensku. Hladiny vodných tokov tak budú v priebehu dnešného dňa stúpať. 

Rozloženie zrážok a najvyššie úhrny na našom území. Zdroj: Meteologix
Predpokladané rozloženie zrážok a najväčšie úhrny na našom území. Zdroj: Meteologix

Situácia na slovenských vodných tokoch je veľmi zlá. 3. SPA aktuálne platí až pre 12 vodomerných staníc na Slovensku. Najviac tokov sa z brehov vylieva na Gemeri a na Spiši, pričom zlá situácia je aj na Turci či Hornom Ponitrí. K týmto vodným tokom môžu pribudnúť aj ďalšie, ktoré aktuálne už teraz dosahujú 2. SPA, hlavne na strednom Slovensku.

Doterajšie úhrny sú na Slovensku sú veľmi vysoké. Na mnohých miestach presahujú úhrny za 24 hodín viac ako 50 mm. Najviac zrážok v priebehu predchádzajúceho dňa a noci spadlo v Smoleniciach, kde zrážkomery zaznamenali až 92,3 mm zrážok.

Úhrny zrážok za posledných 24 hodín. Zdroj: SHMÚ
Úhrny zrážok za posledných 24 hodín. Zdroj: SHMÚ

Aktuálnu polohu zrážok si môžete odsledovať na našom iRadare

Najnovšie správy