PRVÉ INFO: Európu čaká výdatná nádielka. V Alpách hrozí kalamita. Môže napadnúť 2 metre

29.11.2020 o 16:22 - Peter Minárik
  • Článok

Numerické modely avizujú, že budúci týždeň čaká centrálnu časť Európy mimoriadne zaujímavé počasie. K moci sa dostanú oblasti nízkeho tlaku, ktoré môžu priniesť výdatnú snehovú nádielku.

PRVÉ INFO: Európu čaká výdatná nádielka. V Alpách hrozí kalamita. Môže napadnúť 2 metre

Tento víkend prišla na naše územie prvá snehová nádielka a je vysoko pravdepodobné, že o snežení a bohatej snehovej pokrývke budete počúvať budúci týždeň čoraz častejšie. K moci sa dostanú tzv. ,,Jadranky,, ktoré zvyknú prinášať bohaté snehové zrážky. Má to však jedno veľké ,,ALE,,.

Jadranky, ako sa nazývajú tlakové níže, ktoré prichádzajú do našej oblasti z Jadranského mora zvyknú prinášať výdatné zrážky a ak tieto zrážky dorazia do studeného vzduchu, ktorý predtým prúdil do našej oblasti, tak zvyknú prinášať aj výdatné sneženie. To často spôsobuje na našom území kalamitu.

Jadranky sú však aj niečím nestabilným. Niekedy môžu priniesť výdatnú snehovú nádielku, no tá sa nemusí udržať dlho a následne dorazí dážď.

Ako je totiž bežné, tak okolo tlakových níži sa obtáča vzduch v proti smere hodinových ručičiek. Ak tak Jadranka postupuje pomaly, tak pomerne rýchlo sa okolo nej dostáva do našej oblasti teplejší vzduch, ktorý skazí nádej na výdatnú snehovú nádielku a namiesto nej nás čaká dážď. To je aj prípad budúceho týždňa.

Jedna taká Jadranka začne počasie na našom území ovplyvňovať vo štvrtok a postupujúce zrážky najskôr dorazia do studeného vzduchu, ktorý sa aktuálne nachádza nad našou oblasťou. Od juhozápadu by teda malo začať snežiť a to vrátane Bratislavy, ale následne by sa malo pomerne výrazne otepľovať a sneženie prejde do dažďa.

To však nebude platiť pre iné regióny. Napríklad Alpy, či Slovinsko, Chorvátsko, Rakúsko alebo západ Maďarska by sa mal udržiavať v studenom vzduchu a numerické modely tu tak avizujú, že napadne celkom bohatá snehová nádielka.

Aktuálne predpovede naznačujú, že by v týchto oblastiach mohlo napadnúť aj do 20 cm snehu.

Očakávaná snehová nádielka do piatka
Očakávaná snehová nádielka do piatka

Následne sa však aj tu dostane teplejší vzduch a zrážky tak prejdú do dažďa a sneh sa v nižších polohách bude topiť, ale následné udalosti sú ešte zaujímavejšie.

Nad Jadranom by sa mala prehĺbiť ďalšia tlaková níž, ktorá v dominantnej miere ovplyvní počasie v oblasti Álp. Tu by mohlo sneženie priniesť výdatnú snehovú nádielku.

Napríklad dnešné výpočty európskeho numerického modelu ECMWF predikujú, že by na juhu Álp mohlo spadnúť lokálne až cez 2 metre snehu. V rakúskych Alpách by to malo byť okolo metra.

očakávaná výška snehovej pokrývky k 8. decembru
očakávaná výška snehovej pokrývky k 8. decembru

Predpoveď na týždeň je ešte pomerne problematická na pravdepodobnosť, ale aktuálne je vysoko pravdepodobná. Budúci týždeň tak Alpy, ako aj Balkán čaká vlna sneženia.

Sneženie by malo predsalen zasiahnuť aj naše územie, ale postupne sa bude prudko otepľovať. Viac o vývoji na nasledujúce dni nájdete TU.

Najnovšie správy