PRVÉ INFO: Letné počasie končí. Na Slovensko prídu búrky, za ktorými sa prudko ochladí

14.09.2021 o 20:54 - Peter Minárik

Už niekoľko dní panuje na našom území ustálené a veľmi teplé počasie, ktoré však už čoskoro skončí. Záver pracovného týždňa sa bude niesť v znamení zmeny v podobe búrok a výrazného ochladenia.

PRVÉ INFO: Letné počasie končí. Na Slovensko prídu búrky, za ktorými sa prudko ochladí

Od začiatku septembra zažívame na našom území mimoriadne teplý charakter počasia. Jednotlivé oblasti tlakovej výše zabezpečujú na našom území stabilný charakter počasia a okrem toho, že je príjemne s minimom zrážok, tak je aj veľmi teplo.

Teploty, ktoré aktuálne zažívame na našom území sú zhruba o 6 až 8 °C vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné. Naviac, v nasledujúcich dňoch bude na našom území ešte o čosi teplejšie.

Takéto mimoriadne teplé počasie však už čoskoro skončí. V piatok k nám dorazí výrazná zmena počasia v dôsledku ktorej sa na Slovensku prudko ochladí.

Do piatka ešte veľmi teplo

Počasie v priebehu stredy a štvrtka bude na našom území aj naďalej pod vplyvom výraznej tlakovej výše. Súčasne bude do našej oblasti prúdiť mimoriadne teplý vzduch.

Vďaka nemu sa teploty na našom území budú dvíhať na poriadne vysoké teploty. Teploty by mali atakovať v najteplejších lokalitách nášho územia až hranicu +30 °C. Takéto teploty nie sú rozhodne bežné. V porovnaní s dlhodobým normálom sú očakávané teploty až o 10 °C vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

Po vysokých teplotách prídu búrky

Počasie nad strednou Európou začína pomaly ovplyvňovať studený front, ktorý postupne zmení charakter počasia aj na našom území. Tento studený front už v stredu prinesie búrky do západnej časti strednej Európy.

V priebehu štvrtka sa front k nášmu územiu priblíži a prvé búrky môžeme na našom území zaznamenať vo štvrtok večer a v noci zo štvrtka na piatok.

Počas noci na piatok sa bude studený front od západu presúvať cez naše územie smerom na východ a bude prinášať postupne búrky a dážď.

Nočný prechod studeného frontu môže priniesť aj silnejšie prejavy búrok. Najnebezpečnejším sprievodným javom by mala byť elektrická aktivita a zosilnenie vetra.

Čaká nás výrazné ochladenie

Za studeným frontom zaznamenáme už v piatok výraznejšie ochladenie. Maximálne teploty sa budú pohybovať už len do +24 °C, no to aj tak bude stále nad hranicou dlhodobého teplotného normálu.

Ďalšia vlna ochladenia by však mala doraziť v závere týždňa. Od nedele sa očakáva, že by sme sa mali dostať pod vplyv tlakovej níže, ktorá prinesie na naše územie výraznejšie zrážky a predovšetkým citeľnejšie ochladenie. Maximálne teploty by mali na našom území klesať pod hranicou +20 °C, Vývoj na tieto dni do konca septembra si pozrite TU.