PRVÉ INFO: Na Slovensko mieri sneženie. Zajtra bude snežiť aj v nížinách

26.12.2020 o 13:45 - Peter Minárik
  • Článok

Záver vianočných sviatkov prinesie sneženie. To sa k nám nasunie od juhu a postupne sa rozsneží na celom našom území. Pondelok ráno čakajte na cestách komplikácie.

PRVÉ INFO: Na Slovensko mieri sneženie. Zajtra bude snežiť aj v nížinách

Naše územie čaká už o niekoľko hodín pomerne výrazná zmena. Jedna prišla včera, kedy sa v našej oblasti výrazne ochladilo, no ďalšia zmena sa črtá zajtra. Bude sa otepľovať a spolu s touto zmenou čaká Slovensko veľmi nebezpečné počasie.

Do našej oblasti stále v týchto chvíľach prúdi chladnejší vzduch od severu. Tento vzduch je aj vlhký a v ňom sa vytvárajú zrážky, ktoré ovplyvňujú počasie predovšetkým na severe nášho územia. To sa však nasledujúce hodiny zmení.

Počasie v našej oblasti totiž začne ovplyvňovať tlaková níž, ktorej stred sa nachádza nad Jadranom a približuje sa k našej oblasti. Okolo nej k nám z Maďarska v nedeľu večer začne postupovať teplý front a začne do našej oblasti prúdiť teplejší vzduch.

Front však najskôr dorazí do chladnejšieho prostredia. Zrážky, ktoré sa nad naše územie už zajtra večer nasunú od juhu budú vo forme sneženia. 

Sneženie sa postupne od juhu rozšíri nad celé naše územie a zasneží aj na západe nášho územia. Sneženie sa objaví aj na východe, no s východnou polovicou Slovenska je to komplikovanejšie v tom, že tu pomerne rýchlo prenikne teplý vzduch a tak hranica sneženia veľmi rýchlo stúpne. Sneh sa tu objaví len dočasne a skôr tu počítajte s dažďom a s mrznúcim dažďom.

Chladnejší vzduch sa však bude udržiavať v západnej polovici Slovenska, kde až do pondelkového rána môže snežiť. Numerické modely očakávajú, že sa v noci z nedele na pondelok môže aj na západe vytvoriť poprašok alebo tenká snehová pokrývka.

V priebehu pondelka však hranica sneženia začne stúpať aj tu a očakáva sa nebezpečný mrznúci dážď. Ten môže vytvárať poľadovicu na takmer celom našom území.

Najvýraznejšie sneženie sa očakáva v Banskobystrickom kraji, kde by mohlo napadnúť aj viac ako 10 cm čerstvého snehu. Koľko snehu sa očakáva na našom území si pozrite na mape nižšie. Viac informácii o situácii v jednotlivých okresoch nájdete TU.

Najnovšie správy