PRVÉ INFO: Slovensko čaká ďalšia vlna sneženia. Sneh napadne na mnohých miestach

27.01.2021 o 15:01 - Peter Minárik

Slovensko čaká ďalšia vlna pomerne výrazného sneženia. Okludujúci front prinesie na naše územie výdatné sneženie, no nedočká sa celé Slovensko. Niektoré oblasti zostanú bez snehu.

PRVÉ INFO: Slovensko čaká ďalšia vlna sneženia. Sneh napadne na mnohých miestach

Do našej oblasti mieri ďalšia vlna výdatného sneženia. Tá prinesie sneženie na väčšinu nášho územia, no oblasti na západe nášho územia zostanú aj bez snehu.

V nadchádzajúcich hodinách nás čaká niekoľko vĺn sneženia, pričom prvá vlna dorazí už zajtra vo večerných hodinách, kedy sa postupne rozsneží na viacerých miestach Slovenska.

Sneženie sa začne nad naše územie rozširovať vo štvrtok po 17:00 z Rakúska a z Moravy. Do polnoci sa rozsneží na takmer celom Slovensku. Jedinou oblasťou bez sneženia bude krajný juhozápad.

Situácia je totiž dosť problematická. Oklúzny front bude oddeľovať dve teplotne výrazné vzduchové hmoty. Nad našim územím sa stále nachádza studený vzduch, no súčasne sa od západu začne natláčať teplejší vzduch, ktorý sa už zajtra bude prejavovať na krajnom juhozápade. 

Očakávaný charakter počasia na štvrtok
Očakávaný charakter počasia na štvrtok

Ako vidieť na mape, tak zatiaľ čo na mnohých miestach bude snežiť, tak v oblasti Záhoria, či krajného juhozápadu bude pršať, prípadne padať dážď so snehom pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica.

Na zvyšku územia bude pršať, ale juhozápadne od spojnice Trenčín-Lučenec budú stúpať teploty aj nad bod mrazu, a tak sa snehová pokrývka bude roztápať. Na zvyšnom území napadne do piatkového rána od 3 do 7 cm snehu, v oblasti hôr aj okolo 10 cm.

Ďalšia vlna zrážok nenechá na seba dlho čakať a nad naše územie od severozápadu dorazia ďalšie zrážky v piatok popoludní. Snežiť bude opäť na mnohých miestach východného a stredného Slovenska, no ako vidieť, tak dažďa už bude viac a pršať bude ako na západnom Slovensku, tak v západných okresoch stredného Slovenska.

Očakávaný charakter počasia na piatok
Očakávaný charakter počasia na piatok

Do soboty napadne v našej oblasti 5 až 15 cm snehu. Na krajnom východe a v oblasti Žilinského kraja môže napadnúť aj viac ako 20 cm. 

Treba však poznamenať, že situácia sa môže ešte zmeniť. Všetko bude závisieť od presnej polohy okludujúceho frontu a toho, kam zatečie teplý vzduch.

Oblasti západného Slovenska sa tak nasledujúce hodiny dočkajú sneženia, ale veľa snehu nenapadne. Na strednom a východnom Slovensku však opäť pripadne celkom bohatá snehová nádielka. Očakávanú výšku snehu nájdete na mapách pod článkom.