PRVÉ INFO: Slovensku hrozí nebezpečný mrznúci dážď. Bude aj snežiť

21.11.2020 o 18:19 - Peter Minárik
  • Článok

Na Slovensku panuje prvý, chladnejší, môžeme povedať takmer zimný víkend. Nachádzame sa totiž v studenom vzduchu, ktorý nad našu oblasť zatiekol od severozápadu, no na začiatku týždňa môže tento studený vzduch poriadne skomplikovať situáciu.

PRVÉ INFO: Slovensku hrozí nebezpečný mrznúci dážď. Bude aj snežiť

Na našom území máme opäť chladnejšie počasie. Môže za to prepad studeného vzduchu, ktorý sa nad našu oblasť dostal až z oblasti Grónska. Vďaka tomu máme aktuálne na Slovensku mierne podpriemerné teploty.

V tomto vzduchu sa súčasne do našej oblasti rozšírila tlaková výš, ktorá aktuálne dominuje nad našou oblasťou a má vplyv na vývoj počasia u nás a bude mať až do pondelka.

V prvý pracovný týždeň sa však črtá nebezpečné počasie. V popoludňajších a vo večerných hodinách by cez našu oblasť mal postupovať studený front, ktorý môže dosť zásadne skomplikovať situáciu na našom území. Čo sa chystá ?

Numerické modely avizujú, že od severu bude cez naše územie postupovať studený front. Problémom je však to, že zajtra sa k nám dostane od západu prechodne teplejší vzduch. Teplota v hladine 850 hPa, cca 1500 m n.m., ktorá je dosť určujúca pre skupenstvo zrážok vystúpi až na +2 °C. Aby sa sneženie objavilo aj v nižších polohách, tak by teplota v tejto hladine mala dosahovať teplotu okolo -5 °C.

Stane sa tak teda to, že v nedeľu sa nad naše územie natlačí teplejší vzduch, ktorý sa však prejaví predovšetkým vo vyšších polohách, teda na horách, zatiaľ čo v nižších polohách sa bude stále udržiavať chladný vzduch.

V pondelok to takéhoto prostredia dorazí studený front so zrážkami a keďže vo vyšších polohách bude teplota nad nulou a v nižších polohách teplota okolo nuly, prípadne slabo pod nulou, tak hrozia nebezpečné mrznúce zrážky.

V pondelok popoludní tak treba počítať s tým, že od severu dorazia zrážky no keďže v nižších polohách bude mrznúť, prípadne slabo pod nulou, tak zrážky budú namŕzať.

Na nižšie priloženej mape môžete červenou farbou vidieť oblasti s predpokladaným výskytom mrznúcich zrážok. Oblasti so zelenou farbou značia dážď a v oblastiach s modrou farbou bude snežiť.

Po chladnom a slnečnom víkende sa tak pripravte na to, že v pondelok to popoludní na cestách môže byť poriadne nebezpečné a hrozí poľadovica. Aj v oblastiach, kde by len pršalo prinesú nebezpečie nočné hodiny. Za týmto studeným frontom k nám totiž začne od severu opäť zatekať studený vzduch a teploty budú klesať pod bod mrazu. Mokré vozovky tak môžu v noci na utorok namŕzať.

Najnovšie správy