PRVÉ INFO: Slovensku hrozia intenzívne búrky. Príde aj ďalšia vlna horúčav

13.08.2022 o 17:49 - Peter Minárik

Slovensko v nadchádzajúcich dňoch čaká opäť turbulentné počasie, ktoré bude na viaceré miesta nášho územia prinášať prehánky a búrky. Okrem zrážok však bude aj pomerne teplo. Teploty sa totiž budú opäť dostávať nad tropickú hranicu +30 °C.

PRVÉ INFO: Slovensku hrozia intenzívne búrky. Príde aj ďalšia vlna horúčav
foto: pixabay

Pomaly nám končí pomerne príjemný týždeň, ktorý priniesol stabilné počasie. Na oblohe zavládlo aj veľa slnečných lúčov a zrážok bolo skutočne málo. Teploty sa na našom území pohybovali prevažne pod hranicou +30 °C, prípadne slabo nad. Takéto príjemné letné počasie však už končí.

V nadchádzajúcom týždni nás totiž čaká premenlivé počasie, ktoré prinesie početné prehánky a búrky a okrem premenlivého počasia bude aj veľmi teplo. Teploty pôjdu vysoko nad hranicu +30 °C, no okrem toho, že bude aj teplo, tak bude aj vlhko a na pocit tak bude veľmi dusno.

Počasie pod vplyvom výškových níži

Premenlivé počasie, ktoré nás nadchádzajúci týždeň čaká bude mať na svedomí tlaková výš okolo ktorej bude do našej oblasti prúdiť teplý vzduch, no súčasne aj početné výškové tlakové níže, ktoré sa budú presúvať Európou a prinesú spomínané premenlivé počasie.

Ako vidieť aj na animácii tak v našej oblasti sa bude vyskytovať množstvo prehánok a búrok. Bude to spôsobené tým, že do našej oblasti síce bude prúdiť teplý vzduch, no súčasne prítomnosť výškových tlakových níži prinesie vlhkosť a to je výhodné pre búrky. Teplý a vlhký vzduch búrky totiž doslova milujú. Stačí zopár hodín slnečného svitu a takáto vzduchová hmota sa pomerne rýchlo labilizuje a v nej následne dochádza k tvorbe mohutnej kopovitej oblačnosti a k následným prehánkam a búrkam.

Búrky sa začnú vytvárať počas popoludnia predovšetkým v horských oblastiach severného Slovenska a následne sa budú rozširovať ďalej. S búrkami treba počítať už od zajtra každý deň a to minimálne do piatka. Popoludní tak treba byť ostražitý a to predovšetkým ak plánujete turistiku.

Okrem búrok bude aj veľmi teplo

Nielenže nás čakajú v nadchádzajúcich dňoch prehánky a búrky, čaká nás aj veľmi teplé počasie, ktoré prinesie zatekanie teplého vzduchu od juhozápadu. Teploty už v nedeľu môžu prekročiť hranicu +30 °C, avšak nebezpečné začnú byť teploty od pondelka.

Maximálne teploty sa totiž začnú dostávať až k hranici +33 °C, ktorá už predstavuje zvýšenú záťaž pre ľudský organizmus a toto nebude konečná hodnota. Teploty by mali stúpať aj nasledujúce dni, pričom vrchol podľa predbežných odhadov príde vo štvrtok, kedy by sa maximálne teploty mohli dostať až nad +35 °C.

ansámbel teplôt pre Bratislavu. Od piatka by sa malo ochladiť
ansámbel teplôt pre Bratislavu. Od piatka by sa malo ochladiť

Nadchádzajúce dni sa tak pripravte na ďalšiu vlnu zhoršenia počasia. Naše územie čakajú prehánky, búrky, ale aj vysoké teploty, ktoré budú nepríjemné. Na pocit totiž bude dusno.