PRVÉ INFO: Sneženie mieri aj na Slovensko. Európu zasype sneh

04.02.2021 o 11:45 - Peter Minárik
  • Článok

Ako sme už informovali, tak počas víkendu zažije stredná Európa veľmi divoké počasie. Frontálne rozhranie prinesie do našej oblasti haldy snehu a z najaktuálnejších výstupov numerických modelov to vyzerá, že sa dočká aj Slovensko.

PRVÉ INFO: Sneženie mieri aj na Slovensko. Európu zasype sneh

Masy snehu mieria do Európy. Ako sme vás informovali už v utorok, tak počas víkendu a na prelome týždňov sa v Európe čaká pomerne zaujímavé počasie. Cez našu oblasť totiž bude postupovať frontálne rozhranie.

To bude oddeľovať veľmi chladný vzduch, ktorý bude do strednej Európy prúdiť od severu a teplý vzduch, ktorý súčasne bude prúdiť do našej oblasti od juhu.

Na frontálnom rozhraní sa od soboty očakávajú výrazné zrážky, ktoré budú v severnom sektore frontálneho rozhrania snehové a výdatné, čo môže priniesť kalamitu. Dnes to vyzerá tak, že aj Slovensko sa dočká novej snehovej nádielky.

Numerické modely počítajú s tým, že už zajtra sa od juhozápadu začne nad naše územia nasúvať zrážkové pole, ktoré postupne prinesie na celé naše územie dážď. V severnom sektore frontálneho rozhrania však bude snežiť. Na sneh sa môže tešiť severné a východné Slovensko.

Očakávaný charakter počasia
Očakávaný charakter počasia

Zrážky by sa mali rozširovať nad naše územie v piatok počas dňa. Na sever a východ dorazia v piatok vo večerných hodinách, pričom sa rozsneží predovšetkým v noci na sobotu. Sneženie môže byť predovšetkým na severe Slovenska výdatné. 

Snežiť by malo aj počas soboty a zrážky by mali ustávať až v sobotu večer.

Očakáva sa, že na severe a východe napadne 3 až 10 cm nového snehu, v oblastiach severného Slovenska ojedinele aj viac.

Oveľa výdatnejšie sneženie čaká Česko, Poľsko, či Nemecko, kde by do pondelka mohlo napadnúť 20 až 40 cm snehu.

Meteorológovia už teraz varujú, že víkend môže priniesť najhoršie sneženie počas tejto zimnej sezóny a očakáva sa snehová kalamita. Mapy očakávanej snehovej pokrývky počas víkendu na Slovensku a v strednej Európe nájdete pod článkom.

Najnovšie správy