PRVÉ INFO: V piatok príde záchvev zimy. Snežiť môže aj v nižších polohách

16.11.2020 o 18:41 - Peter Minárik
  • Článok

V našej oblasti sa chystá ochladenie, ktorý by malo doraziť na konci pracovného týždňa a malo vydržať aj počas nasledujúceho víkendu. Vďaka nemu sa snehové prehánky môžu objaviť aj v nižších polohách na severe územia.

PRVÉ INFO: V piatok príde záchvev zimy. Snežiť môže aj v nižších polohách

Niekoľko dní na našom území panuje prakticky rovnaký charakter počasia. Počasie je totiž pod vplyvom rozsiahlej oblasti vysokého tlaku vzduchu. Okolo nej k nám prúdi teplý a vlhší vzduch a v tomto vzduchu sa vytvára hmla a nízka oblačnosť.

Tento charakter počasia dnes narušil príchod studeného frontu, ktorý predovšetkým do severozápadných oblastí Slovenska priniesol slabšie zrážky. Veľa zrážok však dnes studený front nepriniesol.

Počasie bude v nasledujúcich dňoch opäť pod vplyvom tlakovej výše od východu, ktorá k nám od juhu bude pumpovať teplejší vzduch a vďaka nemu sa na našom území môže tvoriť hmla alebo nízka oblačnosť. Na horách a na miestach, kde sa hmla alebo nízka oblačnosť rozruší bude teplo a to až do +15 °C. To sa však už čoskoro zmení.

Na koniec pracovného týždňa totiž počasie chystá výraznú zmenu, ktorá na niekoľko dní výrazne zmení charakter počasia na našom území.

V noci zo štvrtka na piatok totiž cez naše územie bude postupovať studený front, ktorý bude na mnohé miesta Slovenska prinášať dážď. Za týmto studeným frontom k nám však začne prúdiť od severozápadu chladný vzduch a hranica sneženia začne klesať.

V noci na piatok by mala hranica sneženia na našom území poklesnúť na 800 m n.m, pričom hranica sneženia bude na severe klesať aj v piatok počas dňa.

Postupne by mala hranica sneženia poklesnúť na severe aj do nižších polôh. Zároveň k nám bude v piatok a v sobotu prúdiť chladnejší a vlhší vzduch v ktorom sa na severe územia budú vytvárať snehové prehánky, či občasné sneženie.

Spolu s poklesom hranice sneženia pocítime aj výrazné ochladenie. Maximálne teploty sa v piatok budú pohybovať od 0 do +7 °C, ale v sobotu sa už môže na severe vyskytnúť aj slabý celodenný mráz a na zvyšku územia bude do +5 °C. V priebehu nočných hodín by malo mrznúť na celom našom území.

Výhľad počasia tak hovorí jasnou rečou. Naše územie čaká v piatok výrazné ochladenie, ktoré na hory a do severných oblastí Slovenska prinesie snehové prehánky. Nečakajte však, že by prípadné sneženie malo spôsobiť nejaké problémy. Sneh maximálne ,,popráši,, mestá a obce na severe Slovenska. Inde sa sneženie zatiaľ neočakáva. Výhľad počasia na nasledujúce dni nájdete TU.

Najnovšie správy