PRVÉ INFO: Zima sa blíži. Kedy sa jej dočkáme?

02.01.2021 o 20:16 - Peter Minárik
  • Článok

Zima zatiaľ v nižších polohách odoláva a na snehovú nádielku musíme stále čakať. Vyhliadky sú však optimistické a naznačujú, že celodenných mrazov a sneženia v nižších polohách by sme sa predsalen mohli už čoskoro dočkať.

PRVÉ INFO: Zima sa blíži. Kedy sa jej dočkáme?

Január patrí k najchladnejším mesiacom roka i keď to tak aktuálne na našom území rozhodne nevyzerá. Vplyvom prílivu teplého vzduchu sú teploty na našom území poriadne vysoké.

Počas dňa sa dostávajú až k +10 C a mrazy sa vyskytujú len miestami. Ak aktuálne teploty porovnáme s dlhodobým normálom, tak máme aktuálne o zhruba 5 až 7 °C vyššie teploty ako je na súčasnú dobu bežné.

Nadpriemerne vysoké teploty by sme na našom území mali zažívať ešte niekoľko dní, no potom sa už očakáva zmena.

Prelomovým dátumom by mal byť 6. január teda Traja králi. Dovtedy nás bude ovplyvňovať tlaková níž, ktorá sa nachádza v oblasti Jadranského mora a do našej oblasti pumpuje teplejší vzduch od juhu. 

Po Troch kráľoch však príde k zmene. Práve v okolí Troch kráľov by cez naše územie mala zo spomínaného Jadranu postupovať tlaková níž. Tá sa postupne dostane nad Ukrajinu a keď sa tak stane, tak po jej zadnej strane prenikne do našej oblasti chladnejší vzduch od severu.

Hranica sneženia by mala poklesnúť zo stredných polôh na výšku okolo 500 metrov nad morom. Snehovú nádielku tak budú po Troch kráľoch dostávať aj nižšie položené oblasti, no ochladenie neskončí. To bude pokračovať aj v nadchádzajúcich dňoch.

Do našej oblasti sa totiž príliv studeného vzduchu zintenzívni. Zo Škandinávie sa cez Dánsko nad Pobaltie dostane tlaková níž a práve toto bude spúšťač pravého zimného počasia. Do našej oblasti totiž prenikne studený, pôvodom arktický vzduch od severu.

Hranica sneženia by okolo 10. januára mala postupne klesnúť aj do tých najnižších polôh a počas dňa sa očakávajú teploty v rozmedzí -4 až +3 °C. Postupne bude ešte chladnejšie.

Vyzerá to teda tak, že zima je na dohľad a z dnešného pohľadu to nevyzerá, že by sa to malo nejako zásadne zmeniť. Naznačujú to aj ansámblové predpovede takmer všetkých numerických modelov, a tak je ochladenie okolo Troch kráľov viac menej isté.

Najnovšie správy