PRVÉ INFO: Zima sa blíži. Príde sneženie aj mrazy

13.11.2018 o 20:15 - P.M.
Článok

Pred nami sú dve vlny výrazného ochladenia. Jedna príde už počas tejto noci, no druhá, výraznejšia sa očakáva na konci víkendu. Priniesť môže sneh aj do nižších polôh.

PRVÉ INFO: Zima sa blíži. Príde sneženie aj mrazy

Mesiac november sa stále nesie v znamení nadpriemerne teplého počasia a to nielen na našom území, ale prakticky v celej Európe. Priemerná teplota za prvých 13. novembrových dní sa na našom území pohybuje o zhruba 5 °C nad hranicou dlhodobého teplotného normálu.

Vyzerá to však tak, že takéto nadpriemerne teplé počasie skončí a vystriedajú ho aj teplotne podpriemerné dni.

Prvá vlna ochladenia za dverami

Aktuálne začína počasie na našom území ovplyvňovať studený front za ktorým k nám prenikne o čosi chladnejší vzduch od severozápadu. V nasledujúcich dňoch budú denné teploty klesať a to z dnešných +10 až +16 °C na sobotňajších +4 až +10 °C.

Výrazne sa však ochladí v noci. Teploty budú na našom území klesať k bodu mrazu a v dolinách a v kotlinách poklesnú teploty aj k -5 °C.

Výraznejšie ochladenie v nedeľu

Druhá, výraznejšia vlna ochladenia by mala prísť v nedeľu. Nad naše územie by mal začať prenikať chladnejší vzduch.

Bazén studeného vzduchu zatečie nad viaceré oblasti Európy od severovýchodu z východnej Európy, kde sa už teraz výraznejšie ochladzuje.

V nedeľu už budú denné teploty na našom území ležať poriadne nízko a pod hranicou dlhodobého normálu. Denné teploty vystúpia len na 0 až +6 °C.

V noci bude mrznúť na celom našom území. Teploty poklesnú na -1 až -8 °C.

Nielen ochladenie, ale aj príchod snehu

Studený vzduch, ktorý k nám dorazí v nedeľu však prinesie do našej oblasti aj sneženie. 

Hranica sneženia poklesne v noci na pondelok na 500 m n.m. a v pondelok ráno môže na severe a východe napadnúť sneh.

Snehové zrážky sa očakávajú aj v nasledujúcich dňoch. Objaviť by sa mohli aj v nižších polohách v priebehu budúceho týždňa.

Vyhliadky tak naznačujú, že po veľmi teplom počasí nás čaká zmena, ktorá by mala priniesť mrazy a sneženie aj do nižších polôh.

Ako sa bude deň po dni ochladzovať nájdete vo vyhliadke.