REKORD: Včera udrelo najviac bleskov počas roka 2018

25.08.2018 o 00:08 - P.M.
Článok

Tropické horúčavy ukončuje studený front, ktorý aktuálne postupuje cez naše územie a prinášal intenzívne búrky. Piatok 24.8. priniesol rekord. Udrelo najviac bleskov počas tohto roka.

REKORD: Včera udrelo najviac bleskov počas roka 2018

Včerajší deň bol najbúrlivejším dňom roku 2018. Studený front priniesol búrky na mnohé miesta nášho územia a detekcia bleskov zaznamenala počas včerajšieho dňa nad našim územím celkovo 38 389 bleskov.

Toto je najviac za 24 hodín počas tohto roka. Doterajší rekord držal 21. jún, kedy na našom území udrelo celkovo 35 180 bleskov.

Celkovo udrelo nad Európou takmer 430 000 bleskov. Na našom území tak udrelo 9 % zo všetkých bleskov nad Európou.

Najhustejšie sa blýskalo nad Podunajskou nížinou, kde intenzita bleskov dosiahla aj viac ako 15 úderov na km 2.

Za rekordom stojí najmä vhodné načasovanie frontu a výrazný teplotný kontrast vzduchových hmôt pred a za frontom, vďaka čomu sa na fronte tvorili početné búrky.

Ako vidieť na animácii, tak studený front, ktorý bol sprevádzaný intenzívnymi zrážkami a búrkami prešiel celým našim územím.

Včerajší deň bol unikátnym nielen tým, že priniesol na naše územie najviac bleskov za 24 hodín, ale symbolicky dal bodku sérii tropických horúčav, ktorá sa už neočakáva a počasie sa postupne preklopí do jesenného charakteru.