Rok 2020 bude pravdepodobne najteplejším rokom v histórii

29.10.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Nová správa o zmene podnebia vo Veľkej Británii prišla s analýzou, že rok 2020 bude pravdepodobne zaznamenaný ako najteplejší rok na Zemi v histórii meraní.

Rok 2020 bude pravdepodobne najteplejším rokom v histórii
Ilustračné. Foto: unsplash

Rok 2020 je rekordný a výnimočný z mnohých dôvodov. Aj keď tento rok ešte neskončil, analýzy naznačujú, že bude pravdepodobne najteplejším rokom na Zemi.

Prvých deväť mesiacov roku 2020 bolo pozoruhodne teplých. Carbon Brief analyzoval záznamy od šiestich rôznych výskumných skupín, ktoré uvádzajú globálne záznamy o povrchovej teplote, a to NASA, NOAA, Met Office, Berkeley Earth, Cowtan a Way a Copernicus/ECMWF. 

Ročné globálne priemerné povrchové teploty od NASA GISTEMP , NOAA GlobalTemp , Hadley / UEA HadCRUT4 , Berkeley Earth , Cowtan and Way a Copernicus / ECMWF (čiary), spolu s doterajšími teplotami do roku 2020 (január - september, farebné bodky). Anomálie vynesené s ohľadom na základnú čiaru 1981-2010. Graf podľa Carbon Brief pomocou Highcharts . Zdroj:
Ročné globálne priemerné povrchové teploty od NASA GISTEMP, NOAA GlobalTemp, Hadley/UEA HadCRUT4, Berkeley Earth, Cowtan and Way a Copernicus/ECMWF (čiary), spolu s doterajšími teplotami do roku 2020 (január - september). Graf podľa Carbon Brief pomocou Highcharts  Zdroj: Carbon Brief

V priebehu roku 2020 mnoho mesiacov stanovilo nové teplotné rekordy, aj keď sa výsledky v jednotlivých súboroch údajov trochu líšia. Analýza prvých deviatich mesiacov ukazuje, že tento rok je v globále veľmi teplý.

V posledných troch mesiacoch však stále existuje určitá neistota. Existuje šanca, že rastúca La Niňa v tropickom Tichomorí môže viesť k nižším teplotám, čo by mohlo viesť k druhému miestu v histórii najteplejších rokov na Zemi. 

Tento rok, teda ak nebude prvý, tak skončí na 2. mieste. Podľa odborníkov existuje len veľmi malá šanca, že rok 2020 skončí teplotne na 3. mieste. 

Najnovšie správy