Rozkvitli stromy a na lúkach kvety. Príroda je šokovaná

07.11.2018 o 07:18 - P.M.
Článok

Prežívame jednu z najteplejších jesení v histórii, ktorá pomýlila aj prírodu. Pri teplotách nad +20 °C, ktoré sme tu mali uplynulé dni rozkvitli stromy, kvety a sťahovavé vtáky neodleteli do zimovísk.

Rozkvitli stromy a na lúkach kvety. Príroda je šokovaná

Čerstvé maliny, jahody, či černice. To je realita, ktorú možno v prírode badať uplynulé dni. Vonku otravuje hmyz a na lúkach poletujú včely. Vyzerá to ako veta na začiatku jari, no toto sa deje teraz, na začiatku novembra.

Veľmi teplo je aj pod Tatrami, kde o takomto čase je už zvyčajne pôda zamrznutá. Teplota tu však včera dosahovala +17 °C a predvčerom až +19 °C.

V nedeľu bola v Osadnom, v okrese Snina nameraná historicky najvyššia mesačná teplota v novembri. Teplota tu dosiahla až +24,2 °C.

Záhradkári hlásia rozkvitnuté stromy a kvitnúce kvety. Uplynulé teplé dni po vlhkejšom závere októbra pomýlili prírodu. Kvitnúce stromy môžu mať už dopad na budúcoročnú úrodu.

Vývoj na nasledujúce dni neveští nástup zimy. Do polovice novembra by malo prevládať teplotne výrazne nadpriemerné počasie a nadpriemerne teplo by malo byť minimálne do začiatku poslednej novembrovej dekády.

Najnovšie správy