Saharský piesok už prichádza aj nad Slovensko. Takto prúdi

23.04.2019 o 05:24 - Peter Minárik

Piesok, ktorý k nám prichádza zo Sahary sa už nachádza nad našim územím. Jeho koncentrácia počas dňa vzrastie a postupne začne znečisťovať na naše autá, či záhradný nábytok.

Saharský piesok už prichádza aj nad Slovensko. Takto prúdi

Už teraz sa vo výškach  začína vyskytovať čoraz výraznejšia koncentrácia prachových častí. Obloha sa pri dnešnom východe, no najmä západe Slnka začne sfarbovať do oranžových odtieňov. 

Prítomnosť saharského piesku v atmosfére však nebudeme badať len sfarbením oblohy, ale aj na zemi. Prachové častice totiž naviaže na seba dážď.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

Už v nedeľu sa prvé koncentrácie prachových častí objavili na juhu Španielska, či Francúzska. Počas včerajšieho dňa sa saharský piesok dostal dokonca nad Britské ostrovy, Taliansko a začal prúdiť nad strednú Európu.

V priebehu dnešného dňa jeho najsilnejšia koncentrácia postúpi celou strednou Európou a na animácii si všimnite, že v oblasti Líbie sa dostanú do atmosféry ďalšie tony piesku, ktoré budú mieriť ďalej nad Európu, najmä do Grécka.

So saharským pieskom sa na našom území stretnete najmä počas popoludnia, kedy začne od juhozápadu na našom území pršať a práve dážď spôsobí akýsi ,,čistiaci,, efekt v atmosfére. Ako budú vypadávať jednotlivé kvapky, tak na ne sa naviažu tieto prachové častice, ktoré potom dopadnú na zem.

Zašpinené tak dnes bude všetko, čo oprší. Vaše autá, záhradný nábytok, či parapetné dosky.