Saharský prach zafarbil Pyreneje a Alpy do hneda. Dorazí aj na Slovensko

06.02.2021 o 17:32 - Ľubomír Franko
  • Článok

Tlaková níž nad Pyrenejským polostrovom prináša do Európy obrovské množstvo saharského prachu. Ten včera a dnes zafarbil sneh v Pyrenejach a v Alpách do hneda. Prach sa dostane aj nad územie Slovenska.

Saharský prach zafarbil Pyreneje a Alpy do hneda. Dorazí aj na Slovensko

V noci z piatku na sobotu sa v oblasti Pyrenejského polostrova prehlbovala tlaková níž. Po jej prednej strane prúdi do Európy teplý vzduch od juhu.

Vo výraznom južnom prúdení sa v piatok večer zvíril prach na marocko-alžírskom pohraničí, ktorý sa následne vo veľmi vysokej koncentrácii začal presúvať cez Alboránske more ďalej nad východ Španielska a juh Francúzska.

Pohyb tohto prachu môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach ako výraznú, ružovú farbu.


Animácia satelitných snímok od 5.2. 12:00 do 6.2. 10:00, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák

Presne v tejto oblasti sa nachádzajú Pyreneje. Vysoká koncentrácia prachových častíc viedla k ich postupnému usádzaniu sa na povrchu. Keďže sa v Pyrenejach nachádza ešte množstvo snehu, saharský prach zafarbil sneh do hneda.

Z oblasti lyžiarskych stredísk na severe Španielska a juhu Francúzska prichádza množstvo fotografií a videí, ako to v oblasti vyzerá. Intenzívne zrážky, ktoré tlaková níž priniesla, spôsobili na juhu a juhovýchode Francúzska aj mohutné povodne.

Saharský prach sa ale v Pyrenejach nezastavil. Prach sa už v menšej koncentrácii momentálne nachádza nad veľkou časťou Stredozemného mora od jeho južného pobrežia až po Alpy.

Viaceré videá vrstvy prachu na snehu prichádzajú aj z Álp.

V priebehu nedele prenikne prach aj nad územie Slovenska. Jeho koncentrácia síce nebude tak vysoká ako sme mohli pozorovať v Pyrenejach a v Alpách, no napriek tomu bude spolu so zrážkami padať na povrch.

Netreba sa preto čudovať, ak si v nedeľu či v pondelok nájdeme špinavé autá. 

Najnovšie správy