Séria slabých zemetrasení v Španielsku vyvoláva veľké obavy

28.01.2021 o 07:00 - Španielsko - Veronika Salayová
  • Článok

V Španielsku za posledné obdobie zaznamenali už viac ako 150 otrasov. Existuje hrozba, že krajinu zasiahne aj silné zemetrasenie, čo vzbudzuje veľké obavy medzi obyvateľmi aj odborníkmi.

Séria slabých zemetrasení v Španielsku vyvoláva veľké obavy
Zdroj: IGN

Národný geografický inštitút vypracoval správu, v ktorej sa uvádza , že od 1. decembra zasiahlo Španielsko 156 zemetrasení.

Väčšina sa sústreďovali v provincii Granada. Seizmická aktivita sa napríklad tento týždeň sústredila v granadskej oblasti Santa Fe, Atarfe a Chauchina.

V sobotu 23. januára došlo v regióne k najväčšiemu zemetraseniu za posledné obdobie. Zemetrasenie s magnitúdou 4,4 spôsobilo v zasiahnutej oblasti len malé škody.

Toto zemetrasenie následne vyvolalo sériu 90 otrasov, ktoré vyvolali najmä medzi obyvateľmi veľké obavy pred silným zemetrasením.

Španielska národná seizmická sieť informovala, že v najbližších dňoch dôjde k ďalším malým zemetraseniam, ale keďže zemetrasenia sa nedajú nijakým spôsobom predpovedať, nie je vylúčené, že môže dôjsť aj k silnému zemetraseniu.

Národný geografický inštitút nainštaloval v oblasti prenosné záznamové stanice – tri seizmické rýchlostné stanice a 22 akceleračných staníc, ktoré neustále monitorujú seizmickú aktivitu v provincii.

Provincia Granada je náchylná na seizmické aktivity. V roku 2010 došlo v regióne k zemetraseniu so silou 6,3 a jedno z najväčších zemetrasení oblasť postihla v roku 1954, kedy zemetrasenie dosiahlo silu 7,8 stupňa.

Najnovšie správy