Silné búrky sa začali na Slovensku tvoriť. To najhoršie nás čaká

01.08.2021 o 17:09 - Peter Minárik

Slovenskom sa ženú veľmi silné búrky, ktoré sú však napokon slabšie ako sa pôvodne očakávalo. Oblasť Hornej Nitry však zasiahla silná búrka, ktorá javí supercelárne črty.

Na našom území začínajú naberať búrky. Po niekoľkých vlnách sa aktuálne vyskytujú búrky predovšetkým v oblasti stredného Slovenska a v nadchádzajúcich hodinách sa búrky budú presúvať smerom na východ.

Podmienky sú skvelé

Počas dnešného dňa sa na našom území očakával výskyt extrémne silných búrok. Veľmi silné búrky napokon predpovedali aj ranné výstupy numerických modelov.

Stále však ide len o predpovede, no reálny stav atmosféry nám dajú až sondážne merania, ktoré urobia rez cez atmosféru a dajú nám informácie o skutočnom stave. Dnešné sondážne meranie z Popradu alebo z Budapešti len potvrdili očakávané skvelé podmienky. Ako vidieť aj na sondáži, tak hodnoty instability sú vynikajúce a to cez 2000 J/Kg, podobne aj parametre helicity vo všetkých profiloch ako aj strih vetra je doslova extrémny. V hladine 0-3 km zároveň vidieť pomerne výrazné stáčanie vetra.

sondáž z Budapešti, zdroj: sondaze.bourky.cz
sondáž z Budapešti, zdroj: sondaze.bourky.cz

Vynikajúce sú hodnoty helicity v hladine 0-1 km, čo potvrdzuje výrazné podmienky pre možný vznik tornáda. Aj aktuálne podmienky sú tak síce takmer dokonalé pre vznik silných, supercelárnych búrok, ktoré sú schopné produkovať veľké krúpy a dokonca aj tornádo, no ani podmienky nemusia stačiť. Všetko to bude závisieť od lokálnych podmienok. 

Podmienky pre tvorbu silných búrok

V týchto chvíľach sa nad západné Slovensko nasunula výrazná zrážková činnosť, ktorá prináša výraznejší dážď. V tomto zrážkovom poli sú lokálne vnorené aj búrky. Na západe sa však už silné búrky vyskytovať nebudú. Tie budu sústredené do oblasti stredného a východného Slovenska. Na západe preto počítajte skôr s výdatnejším dažďom, ktorý pri búrkach zosilnie. Vzduch sa tu už stabilizoval.

Výrazná búrková činnosť sa v týchto chvíľach tvorí nad oblasťou Maďarska, kde búrky vytvárajú búrkový systém. Ten sa vo večerných hodinách môže postupne dostať až nad východné Slovensko. Búrky tu budú prinášať okrem prívalových zrážok aj silné poryvy vetra, ktoré môžu dosahovať nárazy cez 100 km/h.

V týchto chvíľach sa najsilnejšie búrky očakávajú na strednom Slovensku, kde sa môžu vyskytovať lokálne supercely. Aj v nadchádzajúcich minútach sa môžu vzhľadom na podmienky tvoriť supercely, ktoré môžu produkovať veľké krúpy. Stále je aj riziko vzniku tornáda.

Supercela pri Topoľčanoch

Najsilnejšia búrka sa dnes zatiaľ vyskytla pri Topoľčanoch. Podľa radarových dát a záberov sa v oblasti Topoľčian vyskytla supercela.

Tá priniesla krúpy, ktoré však neboli našťastie extrémne. Počas búrky sa vyskytol silný nárazový vietor.

V nasledujúcich minútach bude zaujímavý vývoj v oblasti Maďarska, kde panujú extrémne podmienky. Tieto búrky môžu zasiahnuť juh a východ Slovenska. Medzičasom sa silné supercelárne búrky môžu vytvoriť aj na ďalších miestach stredného Slovenska.

Situáciu s búrkami sledujeme a priebežne informácie prinášame ONLINE tu.