Silné búrky sužujú viaceré krajiny. Ráno sa zmení aj počasie u nás

26.09.2021 o 20:33 - Peter Minárik

Dnešný deň je v Európe mimoriadne búrlivý a to predovšetkým v oblasti Stredomoria. Intenzívne búrky tu budú úradovať až do ranných hodín a následne sa zrážky dostanú aj nad naše územie.

Silné búrky sužujú viaceré krajiny. Ráno sa zmení aj počasie u nás

Počasie v Európe má dnes pod kontrolou tlaková níž, ktorá sa prehĺbila nad severným Talianskom. Tá tu stále prináša pomerne intenzívne búrky, ktoré sa postupne presúvajú do ďalších krajín a v priebehu ranných hodín dorazí zrážkové pole aj nad naše územie.

V Taliansku vyčíňali extrémne búrky

Búrková činnosť sa začala vyvíjať počas dnešného dňa v oblasti Francúzska, kde sa vyskytli prvé tisíce bleskov. Následne sa búrková činnosť presunula nad severné Stredomorie a na sever Talianska.

Tu búrky nabrali na sile a postupne sa začali presúvať smerom na východ. Detekcia bleskov zaznamenala, že počas dnešného dňa udrelo nad Európou už takmer pol milióna bleskov.

zaznamenané blesky nad Európou počas dnešného dňa
zaznamenané blesky nad Európou počas dnešného dňa

Búrky v Taliansku sprevádzal predovšetkým prudký prívalový dážď. V Ligúrii spadlo aj viac ako 170 mm zrážok, čo vyvolalo prívalové povodne. Vyčíňal aj silný vietor, ktorého nárazy presahovali rýchlosť až 100 km/h.

Intenzívne búrky sa presunuli cez Jadran a aktuálne sa vyskytujú v Chorvátsku. Medzičasom však k ďalšej búrkovej činnosti dochádza aj v Nemecku, či v Rakúsku.

Na Slovensko príde dážď

Zrážková činnosť, súvisiaca s tlakovou nížou sa bude presúvať do ďalších krajín a v priebehu rána začne počasie ovplyvňovať aj na Slovensku.

V pondelok ráno tak začne od juhozápadu postupne na viacerých miestach pršať, pričom zrážková činnosť sa bude ďalej rozširovať smerom na východ. Najviac však bude pršať v oblasti západného Slovenska.

Numerické modely odhadujú, že by na západnom Slovensku mohlo spadnúť od 10 do 20 mm zrážok.

očakávané zrážkové úhrny za pondelok
očakávané zrážkové úhrny za pondelok