Silné búrky v Poľsku spôsobili značné škody. Vietor dosahoval 100 km/h

05.09.2020 o 19:21 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počasie v strednej Európe počas dnešného dňa ovplyvňuje presúvajúci sa studený front. Ten so sebou prináša búrky, ktoré boli v niektorých oblastiach Českej republiky a Poľska pomerne silné. Stihli už aj napáchať množstvo škôd.

Silné búrky v Poľsku spôsobili značné škody. Vietor dosahoval 100 km/h
Najhoršia situácia je v Dolnosliezskom vojvodstve, Foto: Eliza Horoszczak

Studený front priniesol prvé búrky v Česku už v popoludňajších hodinách. Sprevádzané sú najmä zrážkami, ktoré sa pohybujú do 30 mm, silnejším vetrom a bleskovou aktivitou.

V priebehu dnešného dňa u našich západných susedov detekcie bleskov zaznamenali vyše 15 000 úderov bleskov. Búrky sa postupne presúvajú severovýchodným smerom, pričom v týchto chvíľach úradujú v Poľsku.

Tam však spolu so silným vetrom, ktorý podľa dostupných údajov dosahoval nárazy aj 100 km/h, spôsobili väčšie škody. Najhoršia situácia je vo vojvodstve Dolné Sliezko, kde vietor strhával strechy a vyvracal stromy. Poškodených je preto viacero budov či áut.

Búrky sa v týchto chvíľach presúvajú ďalej cez Opolské, Lodžské, Mazovské a Podleské vojvodstvo. Aj naďalej sú sprevádzané zrážkami do 30 mm a rýchlosťou vetra do 90 km/h. Nie je preto vylúčené, že aj v týchto oblastiach spôsobia škody.

Studený front sa v nočných hodinách dostane aj nad naše územie. Očakávať preto treba zrážky, miestami aj búrky. Ich aktuálnu polohu môžete sledovať prostredníctvom nášho iRadaru.

Najnovšie správy