Slnečné erupcie na Zemi teraz spôsobujú výpadky rádiových frekvencií

22.05.2021 o 20:29 - Peter Minárik
  • Článok

Niekoľko oblastí na našej planéte zápasí s problémami príjmu rádiových frekvencií. Tie narúšajú slnečné erupcie. Problémy sa dotýkajú predovšetkým veľmi nízkych rádiových frekvencií.

Slnečné erupcie na Zemi teraz spôsobujú výpadky rádiových frekvencií

Satelity NASA detekovali na Slnku obrovskú slnečnú škvrnu, ktorá chŕli ultrafialové žiarenie do slnečnej sústavy. Niekoľko vĺn žiarenia dorazilo až do našej atmosféry a niektoré časti Zeme zostali bez rádiových frekvencií.

Problémy spôsobujú slnečné erupcie

Za aktuálnymi problémami na našej planéte sú slnečné škvrny na Slnku, ktoré sú zvyčajne chladnejšie ako zvyšok našej najväčšej hviezdy.

Aj keď sa hovorí, že sú tieto miesta chladnejšie, tak v skutočnosti dosahuje teplota na povrchu slnečnej škvrny teplotu zhruba 3500 °C. To je však menej ako povrch Slnka, ktorý má teplotu približne 5500 °C.

Slnečné škvrny bývajú chladnejšie, pretože sú oblasťami silných magnetických polí. Magnetizmus je taký silný, že zabraňuje úniku časti tepla.

Ako sa však zvyšuje magnetické pole, tak sa zvyšuje tlak v slnečnej škvrne, ktorý môže explodovať vo forme slnečnej erupcie. Aktuálne slnečné erupcie nespôsobujú geomagnetické búrky, ale spôsobujú výpadky nižších rádiových frekvencií.

Výpadky frekvencií pod 20 MHz

Slnečná škvrna označená ako AR2824 bola objavená minulý týždeň. Odborníci ju niekoľko dní sledovali. Po jej ospalej aktivite teraz vzplanula.

Prvé vzplanutie triedy C4.8. nastalo ešte počas včerajšieho dňa vo večerných hodinách nášho času. V skorých ranných hodinách však došlo ešte k silnejšiemu vzplanutiu triedy C6.1..

Ionizačné vlny prechádzajúce hornou atmosférou Zeme spôsobili krátkovlnné rádiové výpadky v Severnej Amerike 21. mája a v juhovýchodnej Ázii dnes 22. mája.

Rádioamatéri, letci a námorníci si mohli všimnúť neobvyklé správanie pri frekvenciách pod ~ 20 MHz.

Najnovšie správy