Slovensko čaká chladný začiatok týždňa. Maximálne teploty klesnú k +17 °C

18.09.2021 o 19:33 - Ľubomír Franko

V sobotu sa na viacerých miestach vyskytujú prehánky. Tie sú spojené s tlakovou nížou, ktorá k nám okrem zrážok prinesie začiatkom týždňa aj ochladenie.

Slovensko čaká chladný začiatok týždňa. Maximálne teploty klesnú k +17 °C
Ilustračná fotka, zdroj: Pexels

Tlaková níž, ktorá v priebehu soboty prináša na viaceré miesta Slovenska prehánky alebo občasný dážď, sa postupne presúva ďalej na východ. 

Jej stred sa v sobotu popoludní nachádzal v oblasti južného Bieloruska. V tejto oblasti by sa mala na niekoľko dní usadiť.

Po jej zadnej strane tejto tlakovej níže sa začne nad oblasť nášho územia, no takisto do oblasti Poľska či Ukrajiny, prúdiť o niečo chladnejší vzduch.

Začiatok týždňa bude chladnejší

Zmena v počasí sa prejaví najmä na teplotách. V utorok, kedy očakávame najchladnejší vzduch, sa ochladí oproti sobote aj o 6 °C.

Maximálne denné teploty dosiahnu v utorok od +9 °C na Orave po +13 °C na juhu stredného Slovenska a juhu východného Slovenska. Teplejšie bude na západe, kde sa maximá vyšplhajú na +13 až +16 °C.

Maximálne denné teploty v utorok
Maximálne denné teploty v utorok

Ochladenie sa tak prejaví najmä na juhu Slovenska a na východe Slovenska, kde sme počas soboty zaznamenali teploty aj cez +16 °C.

V utorok budú denné maximá v porovnaní so sobotou na západe podobné, no na juhu a východe Slovenska poklesnú o 2 až 6 °C.

Zmena maximálnej dennej teploty v utorok pri porovnaní so sobotou
Zmena maximálnej dennej teploty v utorok voči sobote

Ešte výraznejšia zmena nás čaká v denných minimách teploty. K chladnejšiemu vzduchu sa totiž pridá aj vplyv tlakovej výše. Stabilnejšie počasie prinesie počas noci výraznejší pokles teplôt.

V sobotu sa denné minimá pohybovali v rozmedzí od +10 °C na severe Slovenska po +14 °C na juhozápade územia. V utorok to bude od +2 °C na severe po +10 °C v najteplejších oblastiach na juhu Slovenska.

Minimálne denné teploty v utorok
Minimálne denné teploty v utorok

Zmena teploty bude výraznejšia ako pri maximálnych denných teplotách. Ráno bude v utorok oproti sobote chladnejšie asi o 5 až 8 °C chladnejšie a to na celom území Slovenska.

Najmenšia zmena sa očakáva na juhu stredného Slovenska, kde by až tak chladno byť nemalo.

Zmena minimálnej dennej teploty voči sobote v utorok
Zmena minimálnej dennej teploty voči sobote v utorok

Pripomíname, že v pondelok až v stredu sa môžu vyskytnúť aj ranné mrazy. Zatiaľčo prízemné mrazy sú viacmenej už istotou, teplota v dvoch metroch nad zemou by sa mala pohybovať okolo 0 °C.

V závere týždňa sa oteplí, teploty vystúpia na dlhodobý priemer

Mierne ochladenie, ktoré sa naplno prejaví asi v polovici pracovného týždňa, dlho nevydrží. Po zadnej strane tlakovej výše k nám začne v druhej polovici týždňa prenikať teplejší vzduch.

Od stredy budú teploty stúpať a do konca pracovného týždňa by sa malo otepliť. Modely zatiaľ počítajú s nárastom teplôt na letné hodnoty.

Už cez víkend ale avizujú ďalší výraznejší, no krátkodobý vpád studeného vzduchu. Takýto scenár je ale príliš konkrétny, na to, ako je časovo vzdialený. Preto sa táto predpoveď bude ešte pravdepodobne meniť. 

Vývoj teploty vo výške 1500 metrov v Bratislave, zdroj: ECMWF
Vývoj teploty vo výške 1500 metrov v Bratislave, zdroj: ECMWF