Slovensko čaká čiastočné zatmenie Slnka. Kedy a ako ho pozorovať?

09.06.2021 o 13:25 - Veronika Salayová
  • Článok

Nenechajte si ujsť tento zaujímavý astronomický úkaz. Z územia Slovenska bude možné zajtra napoludnie pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. 

Slovensko čaká čiastočné zatmenie Slnka. Kedy a ako ho pozorovať?
Ilustračné. Foto: unsplash

Čiastočné zatmenie Slnka nastane vo štvrtok okolo 11.45 hod., kedy sa Mesiac dotkne pravého horného okraja Slnka. Neviditeľný mesačný disk potom bude zo Slnka zvoľna ukrajovať čoraz väčšiu časť, a to až do približne 12.30 hod., kedy nastane maximálna fáza celého úkazu.

Po skončení maximálnej fázy bude Mesiac pomaly opúšťať slnečný disk a úplne z neho zmizne okolo 13.30 hod.

Na Slovensku sa vo štvrtok okolo poludnia očakáva polooblačné až jasné počasie, takže na mnohých slovenských lokalitách si budeme môcť čiastočné zatmenie Slnka vychutnať v plnej kráse.

V severných okresoch, napríklad v oblasti Žiliny, zakryje Mesiac 5 % slnečného disku, v oblasti Bratislavy 4 % a v najjužnejších častiach Slovenska okolo 3,5 %.

Viditeľnosť zatmenia Slnka dňa 10. júna 2021. Zdroj: Severe Weather Europe
Viditeľnosť zatmenia Slnka dňa 10. júna 2021. Zdroj: Severe Weather Europe

Dôležité upozornenie!

Čiastočné zatmenie Slnka nepozorujte voľným okom – je to nebezpečné a hrozí trvalé poškodenie zraku. Jednoznačne si treba zabezpečiť špeciálne okuliare s vhodnými filtrami, ktoré je možné dostať aj vo hvezdárňach. 

Pre ešte lepší zážitok je možné tento úkaz pozorovať vhodným ďalekohľadom. 

Gemerské osvetové stredisko dnes dokonca informovalo, že vo štvrtok organizuje verejné pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka, vďaka čomu bude možné astronomickú udalosť sledovať priamo z rožňavského Námestia baníkov.

Kde nastane úplne zatmenie Slnka?

Z veľkej časti čaká severnú pologuľu čiastočné zatmenie Slnka. Týka sa to Severnej Ameriky, krajín v severnom Atlantiku, veľkej časti Európy, Ázie a Arktídy. Úplné zatmenie Slnka čaká len obyvateľov severovýchodného Ruska, severného Grónska a oblasť východnej Kanady.

K zatmeniu Slnka dochádza niekoľkokrát ročne, avšak z územia Slovenska ide o pomerne vzácny úkaz. Naposledy ho bolo možné pozorovať v marci 2015.

A kedy nastane tento zaujímavý úkaz opäť? Nasledujúce čiastočné zatmenie Slnka čaká Slovensko už budúci rok, a to 25. októbra 2022. Úplné zatmenie Slnka z územia Slovenska nastane až v ďalšom storočí. 

 

Najnovšie správy