Slovensko čaká extrémne horúci týždeň. Teploty vystúpia až do +38 °C

26.06.2022 o 07:01 - Dominik Cenkner

Včerajšie búrky, ktoré sa vyskytli na strednom a západnom Slovensku nás príjemne schladili. Východná časť našej krajiny však dostala malú ochutnávku toho, čo nás v nasledujúcich dňoch čaká.

Slovensko čaká extrémne horúci týždeň. Teploty vystúpia až do +38 °C
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Posledné júnové dni a minimálne aj prvé júlové, prinesú do našej oblasti veľmi teplé počasie. Teploty budú stúpať na hodnoty, ktoré predstavujú extrémnu záťaž na ľudský organizmus.

Horúco pritom bude už dnes. Nedeľné počasie bude ovplyvňovať veľmi teplý vzduch nad našou oblasťou, v ktorom sa bude nachádzať nevýrazné pole relatívne vyššieho tlaku.

Počítať preto treba s malou, miestami prechodne zväčšenou oblačnosťou a ojedinelými prehánkami alebo búrkami. Bude mimoriadne teplo.

Najvyššia denná teplota vystúpi od +29 °C do +34 °C. Fúkať pritom bude len slabý vietor, ktorý však pri búrkach môže zosilnieť.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Teploty pôjdu ešte vyššie

Veľmi teplý vzduch v našej oblasti zotrvá v priebehu celého nasledujúceho týždňa. Sekundovať mu bude okraj tlakovej výše, a to najmä v pondelok, v ďalšie dni to bude nevýrazné tlakové pole.

V priebehu celého týždňa, ktorý bude vlastne posledným pred letnými prázdninami, sa očakáva prevažne malá oblačnosť. Len miestami bude oblačnosti viac a vyskytnúť sa preto môžu prehánky i búrky.

Teploty pôjdu každým dňom vyššie. Kým v pondelok sa maximálne denné teploty očakávajú v rozmedzí od +30 °C do +31 °C, v stredu to bude už +31 °C až +36 °C.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Záver týždňa bude extrémny

Najvyššie teploty sa očakávajú v závere pracovného týždňa. A teda vo štvrtok a piatok.

Maximá sa budú pohybovať v rozmedzí od +31 °C až do +37 °C. V tomto prípade už ide o skutočne vysoké hodnoty. Miestami pritom môže teplota vystúpiť ešte vyššie.

Horúco bude aj v noci

Ochladenie neprinesú ani nočné hodiny. Už noc z pondelka na utorok bude tropická. To znamená, že teplota na niektorých miestach neklesne pod +20 °C.

V ďalších dňoch, resp. nociach, pôjdu maximálne nočné teploty ešte vyššie. Napr. v noci zo stredy na štvrtok sa očakávajú teploty od +22 °C do +17 °C, chladnejšie bude len v údoliach, a to okolo +15 °C.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Zmena dorazí v priebehu nasledujúceho víkendu

Ochladiť by sa mohlo až v sobotu a nedeľu 3. júla. Vtedy sa očakávajú prehánky a búrky, ktoré by mohli priniesť teploty okolo +30 °C.

Presnejšiu predpoveď však pripravíme v priebehu týždňa, keď budeme mať k dispozícii nové výstupy modelov.

Extrémne teploty predstavujú extrémnu záťaž pre ľudský organizmus

V nasledujúcich dňoch by sme na to nemali zabúdať. Samozrejmosťou by malo byť v poludňajších hodinách (10-15 LSEČ) vyhľadanie tieňa, vonku sa treba chrániť odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi, resp. pokiaľ sa dá, nechodiť von vôbec.

Netreba zabúdať ani na pitný režim, piť treba priebežne, najlepšie čistú vodu, a nie až keď pociťujem smäd. Chrániť by sme mali aj štvornohých miláčikov a najmä sa vždy pri opustení auta uistite, že ste v ňom nikoho nenechali. Mohlo by to mať fatálne následky.