Slovensko čaká kalamita. Jadranka zasype východ a prinesie aj 25 cm snehu

24.01.2021 o 14:15 - Peter Minárik
  • Článok

Východné Slovensko zasype v nadchádzajúcich hodinách poriadna nádielka snehu. Sneženie spôsobí na viacerých miestach komplikácie. Je takmer isté, že v niektorých oblastiach spôsobí sneženie kalamitný stav.

Slovensko čaká kalamita. Jadranka zasype východ a prinesie aj 25 cm snehu

Zatiaľ čo v nadchádzajúcich hodinách bude východ nášho územia zasypávať nádielka snehu, tak západ Slovenska môže východniarom novú snehovú nádielku len ticho závidieť. 

Počasie na východe bude ovplyvňovať tzv. Jadranka, ktorá v zimnom období do našej oblasti prináša tie najvýdatnejšie zrážkové úhrny.

Nad oblasťou Jadranu sa prehĺbila tlaková níž, ktorá v týchto chvíľach začína ovplyvňovať počasie na Balkáne. Táto tlaková níž sa bude presúvať cez Balkán, Maďarsko, východné Slovensko smerom nad Ukrajinu. Do našej oblasti postupne vtiahne studený vzduch a východ tak čaká masa nového snehu.

Sneženie, ktoré nás čaká bude v skutku výdatné. Podľa aktuálnych behov numerických modelov môže sneh na východe pribúdať s rýchlosťou 3-4 cm za hodinu. Sneženie hneď ráno spôsobí množstvo problémov.

Prvé zrážky sa nad naše územie začnú nasúvať okolo polnoci od juhu z Maďarska nad stredné Slovensko. Spočiatku tak bude snežiť najmä na strednom Slovensku, no okolo 04:00 príde z Maďarska od juhu nad východné Slovensko to najintenzívnejšie zrážkové pole.

Treba však zdôrazniť že východne od spojnice Košice-Prešov sa najskôr výraznejšie rozprší. Níž totiž najskôr príde do teplejšieho vzduchu a až následne začne od severu vťahovať studený vzduch. Okolo 04:00 bude postupne pršať len v okresoch Trebišov, Michalovce a Sobrance. Tu sa dážď na sneh zmení okolo 8:00.

Výdatné sneženie by východné Slovensko malo sužovať do pondelka 12:00, no aj potom bude snežiť i keď intenzita sneženia bude slabnúť. Postupne pôjde o občasné sneženie, ktoré sa objaví aj na severe územia.

V oblasti východného Slovenska by malo napadnúť od 10 do 15 cm snehu, no v niektorých okresoch môže napadnúť až do 25 cm snehu. Viac o situácii na východe Slovenska nájdete TU. Mapu očakávanej výšky novej snehovej pokrývky nájdete pod článkom.

Najnovšie správy