Slovensko čaká v noci sneženie. Kde príde prvý sneh?

12.10.2021 o 13:44 - Peter Minárik

Vo večerných hodinách sa nad naše územie nasunie zrážkové pole, ktoré prinesie na Slovensko prvé sneženie aj do nižších polôh. Nebude len snežiť, ale v niektorých oblastiach sa môže vytvoriť aj snehová pokrývka.

Na Slovensko mieri pomerne výrazná zmena v charaktere počasia. Aktuálne síce zažívame už relatívne chladné obdobie, pričom teploty sa na súčasnú ročnú dobu pohybujú pod hranicou dlhodobého normálu, ale vo večerných hodinách nás čaká ďalšia vlna ochladenia, ktorá bude ešte výraznejšia.

Teploty sa na našom území ešte viac prepadnú a budú pripomínať skôr záver novembra, no okrem toho niektoré oblasti nášho územia čaká aj prvá snehová pokrývka.

Sneženie a zrážky dorazia vo večerných hodinách

Počas večera začne počasie na našom území od severozápadu ovplyvňovať studený front s ktorým bude spojené zrážkové pole. Prvé zrážky sa nad naše územie nasunú ešte pred polnocou.

Dorazia z oblasti Moravy a do zajtrajšieho rána sa rozšíria nad mnohé oblasti severného Slovenska a do severozápadnej polovice územia. V nižších oblastiach bude samozrejme pršať, no úplne iná situácia bude v Žilinskom a čiastočne aj v Prešovskom kraji, kde bude aj snežiť.

Zrážky by mali byť najintenzívnejšie v Žilinskom kraji, pričom najintenzívnejšie sa očakávajú medzi 01:00 až 07:00. Na severe môže spadnúť aj od 5 do 10 mm zrážok, pričom vo vyšších polohách pôjde o tuhé skupenstvo.

Snežiť bude aj v obývaných oblastiach

Studený front, ktorý nás čaká, okrem toho, že prinesie zrážky, tak k nám od severu vtiahne aj výraznú studenú vzduchovú hmotu a práve vďaka tomu začne hranica sneženia výraznejšie klesať a z oblasti hôr sa dostane aj do obývaných oblastí.

Snežiť by malo v noci od nadmorskej výšky 1000 m n.m., ale do rána postupne na severe Slovenska hranica sneženia poklesne až na 600 m n.m. Napadnúť by mohlo od 1 do 3 cm nového snehu, čo nie je veľa, no vzhľadom k tomu, že ide o prvý sneh, tak ten vždy predstavuje veľké potencionálne nebezpečenstvo predovšetkým na cestách.

Neznamená to však, že vo všetkých oblastiach nad 600 m n.m. napadne sneh. Nulová izoterma, teda hranica nad ktorou má mrznúť sa bude pohybovať okolo výšky 1000 m n.m. Nad touto hranicou je teda isté vytvorenie snehovej pokrývky, no snehová pokrývka sa pri teplotách slabo nad nulou môže vytvoriť už od výšky okolo 700 - 800 m n.m.

Zajtrajšie ráno tak bude vo vyšších polohách severného Slovenska aj zasnežené, pričom ďalšia a zrejme aj výraznejšia snehová nádielka príde v priebehu štvrtka. V ktorých okresoch sa očakáva sneženie si pozrite TU.