Slovensko smetiskom Európy? Vozí sa k nám nelegálny zahraničný odpad

14.06.2021 o 14:45 - Veronika Salayová

Slovenská polícia vyšetruje päť prípadov nelegálneho dovozu odpadu na Slovensko z Talianska a Poľska. Odpad v desiatkach tisícov ton potom končí v poľnohospodárskych a priemyselných objektoch vo viacerých slovenských okresoch. 

Slovensko smetiskom Európy? Vozí sa k nám nelegálny zahraničný odpad
Ilustračné. Foto: unsplash

Na naše územie sa zrejme dováža nelegálny odpad z Talianska a Poľska. Ide o prípady odpadu na území Trnavského, Nitrianskeho a Košického kraja, informuje TASR.

Hovorca polície Michal Slivka pre agentúru uviedol, že takýto odpad sa bude nachádzať aj v iných lokalitách. Presná hmotnosť odpadu, ktorý sa na Slovensko doviezol, je predmetom znaleckého dokazovania.

Staré a opustené objekty 

Väčšina odpadu je uložená na miestach, kde to nie je povolené. Ide najmä o poľnohospodárske alebo priemyselné objekty. Odpad je buď voľne vysypaný na zem, alebo sa nachádza v rôznych budovách a opustených halách.

„Polícia v tejto veci komunikuje s inými štátnymi subjektmi s cieľom vykonať intenzívne kontroly, najmä na hraničných priechodoch,“ povedal Slivka pre TASR.

V poslednom odhalenom prípade policajti zaistili štyri návesy, ktoré boli použité na prevoz odpadu. Polícia dovoz zahraničného odpadu odhalila na základe oznámení od občanov a získané informácie boli výsledkom policajnej práce.

Pomoc od občanov

Na nelegálne vozený odpad zo zahraničia upozornili prednedávnom aj šéf enviropolície Mário Kern a minister životného prostredia Ján Budaj. Vyzvali občanov, aby si všímali kamióny so zahraničnými značkami a nahlasovali ich podozrivý pohyb na polícii alebo na Zelenú linku envirorezortu.

„Nie je obvyklé, aby na družstvo v malej dedine chodili nákladné autá zo zahraničia,“ hovorí Kern s tým, že polícia vie o slovinských, rakúskych, chorvátskych, talianskych a maďarských kamiónoch voziacich odpad, informuje slovenská agentúra.

V posledných mesiacoch sa podľa Budaja zintenzívnilo nezákonné vyvážanie škodlivého odpadu na Slovensko. „Ak tomu nebudeme venovať pozornosť, tak sa Slovensko stane smetiskom Európy,“ podotkol.