Slovensko v noci zasiahli silné búrky. Vietor lámal stromy a tisícky ľudí zostali bez elektriny

17.08.2021 o 06:38 - Veronika Salayová

Nočné a raňajšie silné búrky, ktoré sa prehnali celým naším územím, spôsobili mnohé škody. Silný vietor pri búrkach vyvrátil množstvo stromov, ľudia ostali bez elektrickej energie a dnes nejdú ani viaceré vlakové spojenia. 

Slovensko v noci zasiahli silné búrky. Vietor lámal stromy a tisícky ľudí zostali bez elektriny
Banská Bystrica. Foto: Benji Kunka/ FB iMeteo

Na čele studeného frontu sa od včerajších večerných hodín tvorili veľmi silné búrky, ktoré zasiahli naše územie od západu a postupovali smerom k východu. Búrky sa dnes ráno stále vyskytujú na východe Slovenska.

Búrky počas noci a rána boli veľmi intenzívne. Priniesli so sebou veľa prívalových zrážok, vysokú bleskovú aktivitu a aj nebezpečný silný nárazový vietor, ktorý spôsoboval problémy.

Vietor páchal veľké škody

Vietor miestami prekračoval rýchlosť vetra v nárazoch cez 100 km/h. Mnoho stromov v noci popadalo na vozovku a železničné trate a hasiči boli v plnom nasadení. Najväčšie škody sú hlásené z Prievidzského a Banskobystrického okresu.

Popadané stromy sa podpísali aj pod dodávku elektrickej energie. Bez prúdu sú na Slovensku tisícky ľudí. Výpadok hlásili zo Žiliny, Budatína, Hričova, Tornale, časti Košíc, Oravskej Poruby, Istebného, Kraľovian, Ladíc, Párnic či Banského. 

V okrese Revúca podľa nášho čitateľa blesk udrel do domu, kde majiteľovi zhoreli všetky ističe. 

Silný vietor spôsoboval škody aj na slovenských železničných tratiach. Pre popadané stromy dnes ráno nepremávajú alebo meškajú viaceré spojenia. Podľa ZZSK nejdú vlaky na úsekoch Radvaň - Banská Bystrica, Kremnické Bane - Kremnica, Breznička - Poltár, Nižný Hrabovec - Prešov, Kozárovce - Zvolen a ďalšie. Mnohé spojenia majú meškanie niekoľko desiatok minút. 

Udreli tisícky bleskov

Nočné búrky priniesli mimoriadne vysokú bleskovú aktivitu. Na Slovensku udrelo počas noci a rána spolu viac ako 20 000 tisíc bleskov. 

Spadlo aj pomerne veľa zrážok, a to najviac na západnom a severozápadnom Slovensku, kde miestami spadlo viac ako 50 mm zrážok. Najviac spadlo v Šastíne-Strážiach, kde zrážkomery zaznamenali až 64,6 mm.

Na mnohých miestach západného a stredného Slovenska prevláda dnes ráno upršané počasie. Zrážky však počas dňa nebudú také intenzívne ako počas nočných búrok a postupne sa vyčasí a bude prevládať jasné až polojasné počasie s možnými prehánkami alebo aj s popoludňajšími búrkami.